Powered By Blogger

poniedziałek, 5 września 2011

Rynek pracy


Rynek pracy jest bardzo ważnym, a jednocześnie specyficznym rynkiem prawidłowo funkcjonującej współczesnej gospodarki. Przedmiotem obrotu na nim jest specyficzny czynnik wytwórczy – praca. Oferują ją robotnicy, nauczyciele, lekarze, prawnicy, rolnicy ,kierowcy, policjanci, górnicy itd., głównie w zamian za wynagrodzenie.
W ostatnich latach obserwujemy niemal rewolucyjne zmiany na rynku pracy w Polsce. Stał się on bardzo wymagający, preferuje ludzi młodych i wykształconych, otwartych na zdobywanie nowej wiedzy, zmiany kwalifikacji, a nawet miejsca zamieszkania. Nasz rynek pracy zaczyna wykazywać tendencje podobne do panujących w krajach Unii Europejskiej.
Praca jest bardzo ważnym czynnikiem wytwórczym, związanym z czynnikiem ludzkim, jego potencjałem fizycznym i zdolnościami umysłowymi, które można wykorzystać w procesie produkcji dóbr i świadczenia usług.
Praca odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, daje pożytki jemu samemu oraz społeczeństwu. Większość ludzi podejmuje pracę, ponieważ chce uzyskać dochody za które może nabyć dobra i usługi konsumpcyjne, a ponadto wypełnia nam czas i staje się wyznacznikiem organizacji naszego dnia.
Większość zawodów wymaga współdziałania z innymi ludźmi. Dobre relacje międzyludzkie w pracy mogą zwiększać zadowolenie. Dla każdego człowieka bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeby przynależności i bycia członkiem grupy (potrzeby społeczne). Powodem dla którego poszukujemy takiej a nie innej pracy jest przekonanie, że właśnie w takiej pracy możemy wykorzystać najlepiej swoje predyspozycje i umiejętności. Osiągnięcie postawionego celu i sukcesu w pracy to zaspokojenie potrzeby samorealizacji.
Pracodawcy nie kupują ludzi, tylko ich pracę, czyli usługi pracowników i muszą bezwzględnie przestrzegać przepisów w tym zakresie. Przepisy prawne dotyczące zatrudnienia, praw i obowiązków pracowników są zawarte przede wszystkim w Kodeksie Pracy, który jest podstawowym i najważniejszym źródłem prawa pracy.
Pracę ludzką można rozpatrywać jako:
• liczbę zatrudnionych i chcących pracować,
• „czynnik ludzki”, na który składa się zarówno liczba zatrudnionych, jak i ich kwalifikacje, motywacja do pracy i mobilność, czyli zdolność i skłonność do zmiany zawodu i kwalifikacji a niekiedy i miejsca zamieszkania. Czynniki te mają wpływ na znaczenie kapitału ludzkiego, a inwestowanie w ten kapitał przez rodziców, uczniów, przedsiębiorców i samych pracowników jest obecnie bardzo pożądane.
Rynek pracy funkcjonuje według pewnych praw. Spotyka się na nim podaż pracy z popytem na pracę i kształtują się jej ceny, czyli płace.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz