Powered By Blogger

niedziela, 11 września 2011

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o osłabieniu kursu franka będzie miała w przyszłości pośredni wpływ na działania Rady. Interwencja SNB spowodowała umocnienie się euro do franka o około 8 proc. O tyle samo frank osłabił się do złotego
To, że Szwajcaria postanowiła bronić kursu franka, powinno przyczynić się w Polsce do uspokojenia sytuacji na rynku kredytowym. Klienci, których rata będzie ulegała mniejszym wahaniom i prawdopodobnie będzie niższa niż np. przed miesiącem, mogą powrócić do zakupów.
Decyzja Szwajcarów może wpłynąć na niewielką poprawę sprzedaży detalicznej. Na znaczną poprawę nastrojów nie ma co liczyć. Sytuacja na rynku europejskim, a przede wszystkim w strefie euro powoduje, że inwestorzy ciągle szukają bezpiecznej przystani. W tej sytuacji złoty wciąż jest pod presją osłabienia zarówno do euro, jak i do franka, choć w przypadku franka można się spodziewać stabilizacji kursu. Ekonomiści sądzą, że na koniec tego miesiąca będziemy płacili 3,54 zł za franka.
Na konsumpcję większy wpływ niż poziom rat kredytowych ma sytuacja na rynku pracy. A ta nadal nie wygląda dobrze. Za to inflacja powinna kontynuować trend spadkowy. W maju wynosiła 5 proc., a w lipcu 4,1 proc. Ekonomiści sądzą, że ze względu na spowolnienie w gospodarce światowej, które przełoży się także na Polskę, inflacja w pierwszej połowie przyszłego roku wróci do celu inflacyjnego. Dlatego na posiedzeniu w dniu 7 września 2011r., RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Podstawowa stopa referencyjna nadal będzie wynosiła 4,5 proc. Natomiast pod koniec roku rada rozpocznie dyskusje w sprawie obniżenia stóp. Decyzji należy się spodziewać już w 2012r..Zdaniem ekonomistów RPP nie może zbyt szybko podjąć decyzji o obniżce stóp, ponieważ to negatywnie wpłynęłoby na wycenę złotego. Najpierw musi oswoić inwestorów z myślą, że obniżka jest możliwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz