Powered By Blogger

wtorek, 6 września 2011

Koncepcja równowagi na rynku pracy wg ekonomii keynesistowskij

Ekonomia keynesistowska nie podziela przekonania klasyków o skutecznym działaniu mechanizmów rynkowych na rynku pracy. Keynesiści stoją na stanowisku, że w warunkach swobodnego działania mechanizmów rynkowych występuje tendencja do ustalania się nadwyżki podaży pracy nad popytem na pracę, oznaczająca istnienie bezrobocia. Przyczyn tej tendencji upatrują w niedostatecznym popycie na dobra i usługi.
Gdy całkowity popyt na towary jest niewystarczający do zakupienia wytworzonej produkcji, to producenci są zmuszeni obniżyć produkcję, a w związku z tym również i zatrudnienie, do poziomu wyznaczanego przez faktyczny popyt, jeśli nie chcą zbankrutować. W rezultacie pojawia się bezrobocie, które w przekonaniu keynesistów ma dosyć trwały charakter i nie może być zlikwidowane w wyniku działania mechanizmu rynkowego np. poprzez obniżki stawki płacy realnej.
Keynesiści wysuwają postulaty o konieczności ingerencji państwa w procesy gospodarcze w celu zwalczania bezrobocia. Powinna ona, ich zdaniem, polegać na pobudzaniu całkowitego popytu na towary za pomocą instrumentów polityki fiskalnej i pieniężnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz