Powered By Blogger

wtorek, 20 września 2011

Dokumenty niezbędne do zawieszenia działalności gospodarczej

Dokumenty niezbędne do zawieszenia działalności gospodarczej
Zgodnie z zapowiedzią przedstawię jak powinna przebiegać procedura zawieszenia działalności gospodarczej w różnych formach prawno-organizacyjnych.
Jeżeli zamierzamy zawiesić działalność s.c , to wszyscy jej wspólnicy muszą wypełnić druk CEIDG-1. Dokumenty należy złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w gminnej ewidencji, o ile przedsiębiorca nie został jeszcze po 1 lipca 2011r. przeniesiony do spisu prowadzonego przez resort gospodarki. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu jest wolny od opłat.
E-wniosek składany jeszcze w urzędzie gminy, powinien być podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada takiego podpisu, to wydział zajmujący się tymi sprawami zawiadomi go o zgłoszeniu się do urzędu w celu podpisania wniosku. Jeżeli zainteresowany nie zgłosi się do urzędu w wyznaczonym terminie, urzędnik wyda decyzję o odmowie wpisu zawieszenia działalności gospodarczej. To samo dotyczy wezwania do usunięcia innych ewentualnych braków formalnych zgłoszenia.
Można zawiesić działalność przez ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej wchodząc na stronę http://epu-ap.gov.pl. Przy korzystaniu z ePUAP nie jest konieczny certyfikowany podpis elektroniczny, ani opłaty. Jednak, żeby móc zastosować nową metodę komunikacji z urzędem, przedsiębiorca musi założyć sobie darmowe konto użytkownika na ePUAP, następnie wypełnia formularz, lub dołącza podpisany dokument online na stronie Elektronicznego Urzędu Podawczego.
Gdyby przedsiębiorca wysłał dokumenty tradycyjnym listem poleconym, to jego podpis pod wnioskiem musiałby poświadczyć notariusz.
Zawiesić działalność można również przez pełnomocnika. Ten załatwiając formalności musi mieć pełnomocnictwo i dołączyć je do wniosku. Kopię przekazuje do GUS, US, ZUS. Pełnomocnictwo nie musi być potwierdzone notarialnie.
Jeżeli przedsiębiorca działa w formie spółki handlowej, osobowej czy kapitałowej to zgłasza zawieszenie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym..Stosuje wówczas formularz KRS-Z62. Do niego należy dołączyć uchwałę wspólników spółki osobowej lub zarządu spółki kapitałowej dotyczącą zawieszenia, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. W takich sytuacjach obowiązuje zasada jednego okienka. Oznacza to, że konieczne są również załączniki w postaci zgłoszeń i wniosków do urzędu statystycznego, skarbowego i ZUS-u.
W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną, wszystkie dokumenty należy samodzielnie przesłać do sądu i do urzędów.
Wniosek o wpis w KRS informacji o zawieszeniu działalności jest wolny od opłat sądowych. Nie podlega również ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz