Powered By Blogger

wtorek, 27 września 2011

Polska gospodarka w ocenie Komisji Europejskiej

Komisja Europejska prognozuje, że w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku wzrost PKB w Polsce zwolni. Jednocześnie uważa, że w skali całego roku wzrost utrzyma się na prognozowanym poziomie - 4 proc.

Podobna sytuacja ma być w całej Unii Europejskiej. Drugie półrocze będzie dla europejskich gospodarek znacznie słabsze niż pierwsze, ale prognozę całoroczną dla całej wspólnoty Komisja Europejska utrzymała na poziomie 1,6 proc. PKB. Zwraca jednocześnie uwagę na coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze.

Z tego powodu Komisja przewiduje, że mniejsze tempo wzrostu w Unii będzie miało wpływ na polski eksport do innych krajów członkowskich. Negatywne sygnały z gospodarek niekorzystnie wpłyną na nastroje konsumentów i przedsiębiorców, a skutkiem tego będzie wolne tempo wzrostu zatrudnienia pod koniec roku.

Prognozy komisji nie są zaskakujące, a jedynie potwierdzają to co wcześniej zapowiadali analitycy, ekonomiści oraz Ministerstwo Finansów. Jak podkreśla główny ekonomista Invest – Banku, prognozy komisji wydają się bardziej optymistyczne niż oczekiwania analityków, którzy przewidują, że Polska gospodarka w trzecim kwartale w porównaniu z drugim wzrośnie o 0,6 proc. PKB, a w czwartym w porównaniu z trzecim o 0,5 proc. PKB. Przy porównaniu czwartego kwartału do trzeciego gospodarka w zasadzie nie zwalnia. Jednak można spodziewać się większego wyhamowania inwestycji i konsumpcji, czego skutki dla PKB będą bardziej dotkliwe, niż szacuje komisja.

Ekonomista Invest- Banku uważa, że najciekawsze są przewidywania na przyszły rok. Eksperci spodziewają się, że skutki nadchodzącego spowolnienia będą odczuwalne w przyszłym roku dużo wyraźniej niż w ostatnich kwartałach tego roku. Prognozy wzrostu dla Polski obniżane są z obecnych 4 proc. do 3 – 3,5 proc. To dane, którymi rząd będzie musiał posłużyć się przy konstrukcji przyszłorocznego budżetu. Jednak już wiadomo, że zostanie on teraz opracowany jako projekt a dopiero po wyborach stanie się ponownie tematem dyskusji.

Skala spowolnienia w Polsce będzie zależała przede wszystkim od sytuacji w europejskiej gospodarce a to z kolei od tempa i sposobu opanowania kryzysu w strefie euro. Prezydencja poinformowała, że udało się porozumieć z Parlamentem Europejskim w sprawie przyjęcia zestawu sześciu aktów prawnych zaostrzających kontrolę finansów państw unijnych i wprowadzić sankcje za brak dyscypliny w finansach publicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz