Powered By Blogger

niedziela, 23 października 2011

Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw

Polityka gospodarcza prawie wszystkich krajów o gospodarce rynkowej uznaje potrzeby wspierania rozwoju mniejszych przedsiębiorstw ze względu na korzyści wynikające z ich funkcjonowania w gospodarce narodowej.

Kraje wysoko rozwinięte wyraźnie akcentują, że bez rozwoju małych przedsiębiorstw niemożliwe jest harmonijne funkcjonowanie mechanizmów rynkowych. Dotyczy to przede wszystkim realizacji podstawowej zasady systemu rynkowego, jaką jest zasada rozwoju konkurencji. Wzmacniając konkurencję małe przedsiębiorstwa umożliwiają uzyskiwanie równowagi rynkowej oraz stają się poważnym czynnikiem utrzymywania cen wyrobów na odpowiednio niskim poziomie, co sprawia, że mogą również umocnić pozycję konkurencyjną gospodarki kraju na rynkach zagranicznych.

Małe przedsiębiorstwa, w przeciwieństwie do dużych nastawionych na produkcję wielkoseryjną i masową, łatwiej dostosowują się do zmieniających się postaw konsumpcyjnych. Lepiej mogą zaspokoić różnorodne gusty i wymagania konsumentów. Są w stanie szybko reagować na zmiany popytu, a w przypadku jego zwiększenia, wypełnić braki na rynku.

Ważną funkcją omawianych przedsiębiorstw jest możliwość przeprowadzania stosunkowo szybko zmian struktury produkcji, co jest związane z ich dużą elastycznością i innowacyjnością. Wpływa to również na zwiększenie elastyczności całej gospodarki danego kraju, wobec nieustannej zmienności warunków panujących na rynku. Należy dodać, że ewentualne zakłócenia w funkcjonowaniu małych przedsiębiorstw nie odbijają się tak silnie na stanie gospodarki kraju, jak w przypadku dużych przedsiębiorstw.

W regionach słabiej zagospodarowanych małe przedsiębiorstwa mogą być ważnym czynnikiem aktywizacji ludności i poprawy stopy życiowej oraz łagodzenia dysproporcji w poziomie zasobności poszczególnych warstw społeczeństwa, ponieważ nie wymagają tak znacznych nakładów na ich uruchomienie, jak duże zakłady pracy. Ich rola jest również znacząca w łagodzeniu rozmiarów i skutków bezrobocia.

W każdej gospodarce rynkowej, wśród małych i średnich przedsiębiorstw znaczną rolę odgrywają najbardziej elastyczne i aktywne przedsiębiorstwa rodzinne. Istotą takiego przedsiębiorstwa jest osoba założyciela firmy (zazwyczaj to głowa rodziny), zaangażowanie kapitału rodzinnego oraz udział członków rodziny w działalności przedsiębiorstwa. Zmiany strukturalne w polskiej gospodarce wymagają nie tylko przekształcenia przedsiębiorstw państwowych już istniejących, ale również powstawania nowych na zasadach rynkowych

Dynamiczny rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MPS) jest jedną z charakterystycznych cech przemian społeczno-ustrojowych i gospodarczych w Polsce.

Unia Europejska prowadzi politykę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą one liczyć na uzyskanie środków na inwestycje z funduszy strukturalnych. Również wspólnotowe prawo regulujące zasady konkurencji jest korzystne dla MPS i chroni je przed zbytnią dominacją dużych podmiotów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz