Powered By Blogger

poniedziałek, 10 października 2011

Tworzenie dochodu narodowego

Ocena koniunktury w gospodarce tak ważna dla przedsiębiorców jest dokonywana za pomocą różnych mierników, takich jak tempo i poziom wzrostu produkcji, dochodu narodowego, kształtowanie się inflacji i bezrobocia. Jednym z najważniejszych elementów, który przedsiębiorca bierze pod uwagę, konstruując swoje plany produkcyjne i handlowe jest siła nabywcza konsumentów. Do określenia siły nabywczej niezbędne jest rozeznanie w tendencjach kształtowania się dochodu narodowego i jego podziale.

Nie uda się zrozumieć pojęcia dochód narodowy i sposobu jego tworzenia, bez wyjaśnienia następujących kategorii ekonomicznych:

Dobra finalne są to dobra nabyte przez ostatecznego użytkownika. Mogą to być dobra konsumpcyjne przeznaczone do zużycia w gospodarstwach domowych np. odzież, jak również potrawy zakupione w zakładach gastronomicznych lub dobra produkcyjne nabywane przez przedsiębiorstwa np. maszyny, urządzenia zakupione do używania w zakładach gastronomicznych.

Dobra pośrednie to dobra częściowo przetworzone, zużywane w procesie produkcji w innych przedsiębiorstwach np. przędza wykorzystywana do produkcji tkanin, ziemniaki przeznaczone w zakładzie gastronomicznym do sporządzenia potraw.
Wartość dodana ( produkcja netto ) to przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji Arytmetycznie wartość dodaną oblicza się, odejmując od wartości dóbr wyprodukowanych w danym przedsiębiorstwie sumy zużytych czynników materialnych produkcji.

Suma wartości dodanych wszystkich przedsiębiorstw w gospodarce w ciągu roku stanowi produkt narodowy netto ( PNN ). Nie jest on równoznaczny z dochodem narodowym, ponieważ wpływy pieniężne ze sprzedaży produktów zawierają podatki pośrednie (VAT). Stąd dopiero po odjęciu od PNN podatków pośrednich otrzymujemy wielkość, która stanowi dochód narodowy (DN). Na tej podstawie można sformułować definicję:
Dochód narodowy to suma wartości dodanych ze wszystkich przedsiębiorstw w gospodarce w ciągu roku pomniejszona o podatki pośrednie. Posługiwanie się wartością dodaną przy obliczaniu dochodu narodowego pozwala uniknąć podwójnego liczenia np. sumowania wartości przędzy oraz wartości tkanin wyprodukowanych z tej przędzy i zawyżaniu rezultatów produkcji w gospodarce.

Wartość dodana w przedsiębiorstwie obejmuje:
1. Koszty płac,
2. Zyski,
3. Podatek pośredni (VAT).

Wartość przeniesiona z innych przedsiębiorstw to:
1. Koszty zużytych czynników materialnych produkcji (zakupionych dóbr
pośrednich z innych przedsiębiorstw),
2. Koszty amortyzacji.

Wartość produkcji w cenie sprzedaży brutto:
1. Wartość dodana,
2. Wartość przeniesiona z innych przedsiębiorstw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz