Powered By Blogger

środa, 19 października 2011

Środki gospodarcze przedsiębiorstwa

Do prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo potrzebna jest określona baza osobowa oraz materialna w postaci majątku trwałego ( nieruchomości, maszyny i urządzenia, środki transportu ) i obrotowego ( materiały, produkty, towary, środki pieniężne ). Pozyskiwanie wymienionych elementów wymaga zaangażowania odpowiedniego kapitału na dłuższy lub krótszy czas.

Do majątku trwałego ( aktywów trwałych ) są zaliczane w przedsiębiorstwie składniki funkcjonujące w tej samej postaci przez długi czas, obsługujące wiele cykli gospodarczych, zużywające się stopniowo. Od strony formalnej biorąc, do tej grupy należą te składniki majątku, których przewidywany okres użytkowania wynosi ponad rok.

Majątek obrotowy ( aktywa obrotowe ) to rzeczowe i finansowe elementy majątku przedsiębiorstwa, charakteryzujące się zmianą postaci naturalnej w stosunkowo krótkim czasie. Uczestnicząc w cyklu gospodarczym, ciągle zmieniają swoją postać. Na przykład przedsiębiorstwo prowadzące działalność gastronomiczną musi kupować surowce( warzywa, mięso, drób, przyprawy, ryby ) co wiąże się z zamianą pieniądza na rzeczowy składnik majątkowy , następnie surowce te w procesie produkcyjnym staja się potrawami (wyrobami), tzn. następuje zamiana jednej postaci rzeczowej na inną, również rzeczową. Sprzedaż wyrobów wiąże się ze zmianą postaci rzeczowej w pieniądz.

Wyodrębnianie majątku trwałego i obrotowego powoduje konieczność określania potrzeb finansowych przedsiębiorstwa ( zaangażowanie środków pieniężnych na długi lub krótki okres ), sposobu uwzględniania w kosztach zużywanego majątku oraz gospodarowania tymi składnikami.

Składniki majątku trwałego mogą występować w przedsiębiorstwie w formie:
• wartości niematerialnych i prawnych,
• rzeczowego majątku trwałego,
• należności długoterminowych,
• inwestycji długoterminowych.

Wartości niematerialne i prawne to nabyte przez przedsiębiorstwo prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania. Do wartości niematerialnych i prawnych należą:
• koszty prac rozwojowych,
• wartość firmy ( różnica między ceną nabycia jednostki lub zorganizowanej
jej części a niższą od niej wartością godziwą aktywów netto nabytej
jednostki lub jej części,
• inne wartości niematerialne i prawne np. prawa autorskie, prawa do
projektów, wynalazków, patentów, znaków towarowych, licencji oraz
programy komputerowe.

Rzeczowe składniki majątku trwałego to:
• grunty własne, prawo wieczystego użytkowania,
• budynki i budowle, w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
• urządzenia techniczne i maszyny,
• środki transportu,
• pozostałe środki trwałe,
• środki trwałe w budowie.

Należności długoterminowe obejmują ogół należności, których okres wymagalności jest dłuższy niż 12 miesięcy, licząc od dnia bilansowego.

Inwestycje długoterminowe to aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych np. odsetek, dywidend, różnicy między ceną zakupu i sprzedaży. Inwestycja długoterminowe mogą mieć formę nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych, aktywów finansowych.

3 komentarze:

  1. Wycena gospodarstwa nie nalezy do zbyt skomplikowanych, gorzej jest z firmą. Chciałbym się czegoś dowiedziec o usługach doradczych oferowanych przez blueoak.pl . Czy miał Pan z nią styczność?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja jeszcze się dopiero uczę o tych wszystkich kwestiach, ale już coraz więcej wiem. Całkiem niedawno czytałem również sporo o tym co reguluje prawo gospodarcze https://www.24hours-news.net/pl/firma/co-reguluje-prawo-gospodarcze.html i muszę przyznać, że jest to całkiem ważna kwestia.

    OdpowiedzUsuń