Powered By Blogger

czwartek, 27 października 2011

Rynek finansowy

W każdym kraju jest ustalona przez państwo za pomocą norm prawnych i środków finansowych odpowiednia forma porządku pieniężnego. Forma ta i zespół norm ją obejmujących , to system pieniężny państwa. System ten określa obowiązującą w danym państwie jednostkę pieniężną, rodzaje znaków pieniężnych (pieniądza papierowego i bilonu), bank upoważniony do emitowania pieniędzy, stosunek jednostki pieniężnej do walut innych państw. Jednostki pieniężne oficjalnie obowiązujące w danym państwie są nazywane walutą. Stosuje się pojęcia waluty krajowej, walut obcych, waluty konkretnego kraju itp.

Sukces gospodarki kraju, a także przedsiębiorców i gospodarstw domowych, w dużej mierze zależy od dobrego funkcjonowania systemu finansowego kraju. Gospodarka rynkowa opiera się na pieniądzu, a system finansowy umożliwia przepływ pieniędzy między uczestnikami gospodarki – gospodarstwami domowymi, przedsiębiorstwami, budżetem państwa, bankami oraz innymi podmiotami.

Rynki finansowe wskazują na miejsca, gdzie są sprzedawane i kupowane instrumenty finansowe, czyli papiery wartościowe, za pomocą których reguluje się zobowiązania między różnymi podmiotami.

W zależności od okresu, w którym mają być wykupione, instrumenty finansowe dzieli się na: krótko-, średnio- i długoterminowe. Instrumenty krótko- i średnioterminowe, o okresie wykupu do roku, to bony skarbowe emitowane przez skarb państwa, dokumenty dłużne władz lokalnych, bankowe papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa oraz lokaty międzybankowe. Instrumenty długoterminowe muszą mieć termin wykupu dłuższy niż rok. Należą do nich wieloletnie obligacje i akcje.

Wyróżnia się następujące rodzaje rynków finansowych:
• rynek pieniężny, na którym obraca się instrumentami krótko- i średnioterminowymi. Celem rynku pieniężnego jest zapewnienie płynnego zaopatrzenia podmiotów w pieniądze na bieżące funkcjonowanie,

• rynek kredytowy, którego instrumentem finansowym jest kredyt bankowy. Dla pożyczkobiorców, którzy nie mają dostępu do rynku pieniężnego i kapitałowego, rynek kredytowy jest miejscem, gdzie pozyskują fundusze potrzebne na cele inwestycyjne i obrotowe np. zakup surowców,

• rynek kapitałowy, na którym operacje prowadzone są za pomocą instrumentów długoterminowych. Celem rynku kapitałowego jest zaopatrzenie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w środki pieniężne przeznaczone na cele inwestycyjne.

Dzięki funkcjonowaniu rynku kapitałowego przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe mogą zaopatrywać się w potrzebny im kapitał, a także pomnażać nadwyżki kapitału w sposób bezpieczny i bardziej efektywny niż przy wykorzystaniu innych sposobów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz