Powered By Blogger

sobota, 1 października 2011

Coraz więcej przedsiębiorców działa w specjalnych strefach ekonomicznych

W 2010 roku 359 dużych przedsiębiorstw, objętych podatkiem dochodowym od osób prawnych prowadzi działalność w specjalnych strefach ekonomicznych ( SSE ). To o 94 firmy więcej niż w 2008r. Oprócz dużych firm do stref przenoszą się również przedsiębiorcy objęci podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Firmy szukają oszczędności i udogodnień, a te dostępne są właśnie w strefach. Przedsiębiorcy lokujący swoje inwestycje na terenie stref mogą korzystać z pomocy publicznej, konkretnie ze zwolnienia z podatku dochodowego, z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy.
Zwolnienie z podatku oznacza, że od dnia uzyskania zezwolenia na działanie w strefie do wyczerpania pomocy regionalnej lub do końca okresu funkcjonowania strefy przedsiębiorcy nie płacą podatku od dochodów z działalności prowadzonej w SSE.

Należy podkreślić, że ulga podatkowa ma przełożenie na skutki budżetowe. W 2010 roku z tego powodu do budżetu wpłynęło o ponad 1 mld zł mniej ( z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych). W porównaniu do roku 2009 wskaźnik ten jest wyższy o ponad 40 %, natomiast w porównaniu do 2008 roku dwukrotnie. Wzrost w latach 2008 – 2010 dochodów zwolnionych wynikał m.in. ze wzrostu liczby podatników.

Pracodawcy RP twierdzą, że uszczuplenie budżetu nie ma negatywnych konsekwencji dla gospodarki. Gdyby nie było stref, wiele inwestycji w ogóle by nie powstało. Inwestycje oznaczają stworzenie nowych miejsc pracy. To z kolei przekłada się na składki ubezpieczeniowe. Jeśli ludzie mają pracę nie korzystają z zasiłków oraz zmniejsza się bezrobocie.

Firmy działające w strefach ekonomicznych maja problemy z rozliczaniem tzw .przychodów wspólnych dotyczących działalności objętej zezwoleniem oraz pozostałej. Dotyczy to najczęściej różnic kursowych od kosztów ponoszonych łącznie dla potrzeb obu rodzajów działalności , a także przychodów z odsetek na rachunku bieżącym, który jest wykorzystany do rozliczeń całokształtu działalności danego podmiotu.

Innym problemem jest brak możliwości rozliczania straty podatkowej. Podaję przykład: Firma ma dwa zakłady produkcyjne, jeden w strefie, drugi poza nią, i z działalności w strefie poniesie stratę, a z działalności poza strefą uzyska dochód to nie będzie mogła obniżyć tego dochodu o poniesioną stratę, tak jak może to zrobić firma mająca oba zakłady na terenie poza strefowym. Takie stanowisko utrzymują organy podatkowe, a także sądy. W tym przypadku działanie w strefie staje się niekorzystne.

Organy podatkowe na bieżąco weryfikują poprawność rozliczeń dokonywanych przez podatników działających w strefach. Problem rozliczania przychodów wspólnych pozostaje nierozstrzygnięty od wielu lat. Ministerstwo Gospodarki nie uwzględniło w uchwalanych ostatnio przepisach zmian dotyczących zniesienia wielu barier administracyjnych dotyczących działalności w strefach ekonomicznych.

Mimo wielu niejasności podatkowych SSE są i będą atrakcyjne dla inwestorów. Należy przypuszczać, że w ciągu najbliższych lat liczba firm działających w strefach będzie większa, ponieważ strefy ekonomiczne są obecnie głównym instrumentem wsparcia państwa dla biznesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz