Powered By Blogger

poniedziałek, 17 października 2011

Rozpoczęcie działalności gospodarczej - ciąg dalszy

6. Rejestracja w urzędzie skarbowym dla potrzeb VAT. Oprócz uzyskania numeru NIP, przy rozpoczęciu działalności gospodarczej należy zarejestrować się jako podatnik VAT ( składając zgłoszenie na formularzu VAT-R ). Można też wybrać zwolnienie od podatku VAT, jeśli obroty roczne nie przekroczą określonej przepisami kwoty. Wybór zwolnienia wymaga złożenia w urzędzie skarbowym ( przed dokonaniem pierwszej sprzedaży ) zgłoszenia na formularzu VAT-6. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia granicznych obrotów w ciągu roku. Należy się wówczas zarejestrować, składając zgłoszenie VAT-R.

7. Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym ,
• spółki mające osobowość prawną ( akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością )
nie mogą wybierać formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Są one obciążone
podatkiem dochodowym w jednakowej wysokości, zgodnie z ustawą o podatku
dochodowym od osób prawnych,
• problem wyboru dotyczy tylko osób fizycznych prowadzących działalność
niewielkich rozmiarów. Do wyboru pozostają:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych ( podatkowa księga przychodów i
rozchodów lub księgi rachunkowe ),
- opodatkowanie zryczałtowane ( w formie ryczałtu od przychodów
ewidencjonowanych lub karty podatkowej ).
Należy pamiętać, że mamy obowiązek powiadomienia urzędu skarbowego o wybranej formie opodatkowania i zaprowadzenia wymaganej ewidencji dla potrzeb podatku dochodowego.

8. Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i funduszy.
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie – chorobowemu. Musi też opłacać składki na Fundusz Pracy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy zgłosić się w ciągu 7 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności. Zgłoszenie dokonywane jest na odpowiednich formularzach.
Niektóre firmy muszą dodatkowo dokonywać opłat oprócz Funduszu Pracy na:
- Fundusz Świadczeń Pracowniczych,
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

9. Uzgodnienia z sanepidem.
Czynność bardzo ważna w działalności handlowej i gastronomicznej.

10. Zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Firma, która zatrudnia pracowników, ma obowiązek w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej zawiadomić pisemnie PIP o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności gospodarczej oraz o przewidywanej liczbie pracowników.

Przedsiębiorcy rejestrujący swoją działalność w gminie mogą wykorzystać urząd gminy jako pośrednika w uzyskaniu wpisu w urzędzie statystycznym(system REGON), skarbowym (uzyskanie NIP), zgłoszenie płatnika składek ZUS. W urzędzie gminy należy wówczas oprócz wniosku o wpis złożyć komplet dokumentów do pozostałych urzędów.
Wykorzystanie tej drogi powoduje, że przedsiębiorca załatwi sprawy rejestracyjne w jednym urzędzie zamiast w czterech.

2 komentarze:

  1. Jeżeli już nasza firma się rozwinie to warto po dłuższym okresie ją wycenić(link do www-firma która się tym zajmuje), dzięki temu będziemy mogli racjonalnie rozplanować dalsze inwestycje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aby firma mogła swobodnie się rozwijać powinna zachować płynność finansową. Aby uniknąć zatoru finansowego, przedsiębiorcy mogą skorzystać np. z rozwiązania jakim jest efaktoring. Nowoczesna usługa faktoringu online oferowana przez NFG http://nfg.pl/ służy do szybkiego uwolnienia środków znajdujących się na fakturach. Cały proces odbywa się wyłącznie w internecie i trwa przeważnie nie dłużej niż kilka minut.

      Usuń