Powered By Blogger

czwartek, 27 października 2011

Giełda a rynek

Rynek jest w gospodarce podstawą wszelkich działań ludzkich. Pierwotnie słowo „ rynek ” oznaczało miejsce spotkań, na którym przeprowadzano transakcje zakupu i sprzedaży towarów. Dziś tego pojęcia używa się w znaczeniu przenośnym i rynek oznacza obszar, na którym nabywcy i sprzedawcy ustalają warunki wymiany dóbr i usług oraz na którym ich decyzje kształtują podaż, popyt i cenę dóbr oraz usług.

Ze względu na zasady obrotu, ustalające na przykład sposób kontaktowania się sprzedających z kupującymi oraz określania warunków transakcji, rozróżnia się rynki formalne i rynki nieformalne. Rynek formalny to rynek, na którym transakcje następują w ustalonym czasie i w określonym miejscu oraz na którym obowiązuje określony regulamin ustalający sposób postępowania w zawieraniu transakcji. Giełdy zalicza się więc do rynków formalnych. Rynek nieformalny nie jest zorganizowany, a sposób i tryb zawierania transakcji są dowolne.

Rynek kapitałowy dzieli się na pierwotny i wtórny. Na rynku pierwotnym przedmiotem obrotu są nowe emisje papierów wartościowych sprzedawane nowym inwestorom bezpośrednio przez spółkę, a pozostałe akcje z danej emisji mogą być sprzedane inwestorom dotychczasowym. Sprzedaż akcji pierwszych prywatyzowanych w Polsce przedsiębiorstw państwowych prowadziły wytypowane banki w ramach rynku pierwotnego w drodze subskrypcji. Na rynku wtórnym są sprzedawane i kupowane papiery już wcześniej nabyte na rynku pierwotnym dalszym nabywcom, głównie przez giełdy lub instytucje finansowe.

Jeżeli zmierzasz dowiedzieć się więcej o giełdzie papierów wartościowych i zasadach jej funkcjonowania to zapraszam do zapoznania się z następnym postem.

5 komentarzy:

  1. Gra się na giełdzie, a inwestuje się w rynek. Czy jakoś tak:) Należy pamiętać, że można również użyć https://www.cashbill.pl/sms do realizowania płatności online.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń