Powered By Blogger

niedziela, 23 października 2011

Sposoby i etapy prywatyzacji

W Polsce przyjęto dwie drogi prywatyzacji: pośrednią i bezpośrednią. Pierwszym etapem na drodze do prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego metodą pośrednią jest jego komercjalizacja.

Komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego polega na jego przekształceniu w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa: akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Później następuje zbycie akcji lub udziałów Skarbu Państwa, czyli prywatyzacja właściwa. Za zgodą Rady Ministrów komercjalizacja może być także dokonywana w innym celu niż prywatyzacja np. pozostawienie danego przedsiębiorstwa w rękach państwa. Komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego dokonuje Minister Skarbu Państwa.

Następnym etapem prywatyzacji jest zbycie akcji lub udziałów. Skarbu Państwa w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa (prywatyzacja kapitałowa pośrednia). Prywatyzacja kapitałowa (pośrednia) jest dokonywana w trybie oferty ogłoszonej publicznie, przetargu publicznego lub rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia oraz przyjęcia oferty złożonej przez podmiot ogłaszający wezwanie. Rada Ministrów ogłasza w trybie rozporządzenia szczegółowy tryb zbycia akcji lub udziałów oraz warunki, które powinny być spełnione przez nowego właściciela w zakresie zobowiązań inwestycyjnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesów pracowniczych i innych osób związanych ze spółką. Zgodnie z zapisami ustawy akcje lub udziały w imieniu Skarbu Państwa z wyłączeniem przysługujących uprawnionym pracownikom zbywa Minister Skarbu Państwa lub Agencja Prywatyzacji.

Prywatyzacja bezpośrednia dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw państwowych i polega na sprzedaży, wniesieniu do spółki lub oddaniu do odpłatnego korzystania wszystkich składników materialnych i niematerialnych majątku przedsiębiorstwa państwowego. W jej wyniku wszystkie składniki majątkowe zostają przekazane nowemu właścicielowi, który staje się następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego, równocześnie przejmując odpowiedzialność za zobowiązania podmiotu. Najczęściej stosowaną formą prywatyzacji bezpośredniej było oddanie majątku przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania spółce pracowniczej.

Likwidacja z przyczyn ekonomicznych jest procedurą stosowaną w przypadku przedsiębiorstw państwowych, pozostających w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie rokujących szans osiągnięcia zysku. Celem jest zakończenie działania przedsiębiorstwa jako osoby prawnej i jako zorganizowanej masy majątkowej po zaspokojeniu wierzycieli lub zabezpieczeniu ich wierzytelności. Decyzje o likwidacji podejmuje organ założycielski z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa, jeśli minister Skarbu Państwa nie zgłosi sprzeciwu.

Proces prywatyzacji nie oznacza całkowitego wyeliminowania własności państwowej z gospodarki. Ministerstwo Skarbu Państwa określa sektory i przedsiębiorstwa, w których docelowo będzie dominować własność państwowa.
Domeną własności państwowej pozostaną również te sektory, w których nie uda się wdrożyć pełnej regulacji rynku. Dotyczy to przede wszystkim niektórych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, m.in. niektórych placówek naukowych, podstawowej części instytucji edukacyjnych i innych strategicznych przedsiębiorstw. Własnością Skarbu Państwa pozostanie publiczna radiofonia i telewizja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz