Powered By Blogger

poniedziałek, 7 listopada 2011

Weksle w obrocie gospodarczym - Cz.II

Ten post należy przeczytać w korespondencji z poprzednim o tym samym temacie. Ze względu na termin płatności wyróżnia się cztery typy weksli, tzn. weksle płatne:
• za okazaniem;
• w pewien czas po okazaniu, co jest na wekslu uwidocznione, np. weksel płatny jest po 20 dniach po jego okazaniu;
• w pewien czas po dacie jego wystawienia, np. po upływie 3 miesięcy;
• w oznaczonym na wekslu dniu.

Weksle płatne za okazaniem i w pewien czas po okazaniu muszą być przedstawione do zapłaty najpóźniej w ciągu roku od daty wystawienia.
W celu lepszego zabezpieczenia zapłaty weksla stosowane jest poręczenie, które jest nazywane awalem wekslowym, osoba udzielająca poręczenia – awalistą.

Poręczenie oznacza się wyrazem „poręczam” albo „per aval” lub innym równoznacznym i podpisem awalisty. Sam podpis na przedniej stronie weksla uważa się za poręczenie, z wyjątkiem podpisu wystawcy i trasata. Poręczenie powinno wskazywać, za kogo je dano, jeśli tego nie oznaczono, uważa się, że udzielono go za wystawcę. Najwyższą wartość mają awale udzielane przez znane banki lub instytucje finansowe.

Posiadacz weksla może przed terminem płatności weksla w różny sposób z wekslem postąpić, na przykład:
• zatrzymać weksel aż do nadejścia terminu płatności;
• zapłacić wekslem swoje zobowiązania, np. wobec dostawcy;
• dać weksel w zastaw;
• przedstawić weksel do dyskonta w banku i uzyskać bezpośrednio sumę wekslową ( pomniejszoną o stopę dyskontową).

Jeżeli posiadacz weksla zamierza zapłacić wekslem swoje zobowiązania, to musi przenieść prawa własności weksla na osobę, której płaci wekslem. Przeniesienie własności weksla nazywa się indosem, osoba przenosząca swoje prawa z weksla na inną osobę indosantem ( albo żyrantem), osoba , na której rzecz przeniesiono prawa z weksla, to indosatariusz.

Posiadacz weksla może sprzedać weksel bankowi i uzyskać sumę wekslową przez dyskonto weksla, co oznacza przyjęcie przez bank weksla i wypłacenie sumy wekslowej pomniejszonej o kwotę odsetek, przypadającą od sumy wekslowej, od chwili nabycia weksla przez bank do terminu płatności, oraz o prowizję bankową.

Wysokość odsetek określa stopa dyskontowa. Potrącenie odsetek, czyli dyskonto w zakupie weksla przez bank zależy od trzech czynników: sumy wekslowej, stopy dyskontowej oraz liczby dni, które upływają od daty dyskonta do dnia płatności weksla.

W praktyce gospodarczej w obliczaniu dni przyjmuje się, że rok ma 360 dni a miesiąc 30. Za weksle podpisane przez solidnych płatników uznaje się weksle, które zostały podpisane przez wystawców i akceptantów terminowo wywiązujących się z obowiązków wekslowych, niedopuszczających do protestu weksli trasowanych na nich lub przez nich wystawionych.

Banki posiadające weksle przez siebie zdyskontowane mogą je sprzedawać, czyli przedłożyć do ponownego dyskonta, bankowi centralnemu – Narodowemu Bankowi Polskiemu. To powtórne dyskontowanie weksli przez banki nazywa się redyskontem. Stopa redyskontowa jest ustalana zwykle na niższym poziomie niż stopa dyskontowa, co pozwala bankom na osiąganie zysku nawet na redyskoncie.

Dochodzenie praw z weksla zostanie przedstawione w poście pod tytułem „ Roszczenia z weksla”. Zapraszam !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz