Powered By Blogger

środa, 2 listopada 2011

Dodatkowe finansowanie e - biznesów

W jednym z poprzednich postów pisałam o charakterystyce e-biznesu i handlu przez Internet. Obecnie zamierzam się skupić na dodatkowym finansowaniu dla e-biznesów, ponieważ w listopadzie ruszy ostatnia edycja popularnego programu dotacyjnego w ramach działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.1 ( POIG 8.1 ), przeznaczonego dla nowopowstałych firm świadczących usługi drogą elektroniczną.

W związku z naborem wniosków wznawia się dyskusja na temat trudności uzyskania od banków dodatkowego finansowania przez start up’y, niezbędnego do realizacji dotowanych projektów. Wielu młodych przedsiębiorców z wielką nadzieją podchodzi do programów dotowanych ze środków unijnych.

Jednak ci, którzy już są w trakcie realizacji projektu unijnego wiedzą, że sama decyzja o przyznaniu dotacji to dopiero początek trudnej drogi. Działanie 8.1, którego celem jest wsparcie finansowe młodych przedsiębiorstw, wymaga od beneficjentów zaangażowania dużych środków własnych na poczet przyszłych refundacji. A te dotacje skierowane są do najmniejszych firm, które działają poniżej jednego roku, firm o znikomych zdolnościach kredytowych, według oceny większości banków.

Wnioskodawcy stają przed dylematem przeznaczenia wszystkich oszczędności na sfinansowanie wkładu własnego i towarzyszących projektowi kosztów niekwalifikowanych, ale także na opłacenie wszystkich etapów realizacji, ponieważ dotacja jest wypłacana na zasadzie refundacji.

Należy podkreślić, że najtrudniejsze staje się kontynuowanie projektu, w przypadku opóźnień w wypłatach kolejnych transz dotacji. Taka sytuacja jest dość powszechna i staje się trudna dla firm bez zgromadzonego kapitału, a nawet może spowodować utratę płynności finansowej co w efekcie uniemożliwia dalsze prowadzenie projektu zgodnie z umową.

Niezrealizowanie celów projektu lub odchylenia od harmonogramu rzeczowo-finansowego mogą wpłynąć na wypowiedzenie umowy dotacji i konieczność zwrotu wypłaconych transz.

Poza wyszukaniem i stworzeniem wyjątkowego pomysłu na e-biznes, przedsiębiorcy powinni dokładnie przewidzieć i zaplanować swoją inwestycję w czasie, uwzględniając wszystkie wpływające na nią czynniki w taki sposób, aby ich płynność finansowa była zapewniona. Takie projekty nie tylko otrzymują szansę dotacji, ale także możliwość dodatkowego finansowania.

Bardzo dobrze opracowana dokumentacja oraz dokładne oszacowanie potrzeb inwestycyjnych pozwalają na skuteczne pozyskanie środków na sfinansowanie kosztów niekwalifikowanych oraz niezakłóconą realizację działań, również wtedy, gdy wypłata transzy opóźnia się.

1 komentarz:

  1. Początek mojej działalności i odkrywanie całego świata finansów i biznesu to nie był łatwy okres... Dalej, a już mam firmę 5 lat, jest bardzo dużo rzeczy, których nie wiem. Jeśli chodzi o finanse, wszystko bardzo dynamicznie się zmienia i osobia, takiej jak ja, czyli laikowi jeśli chodzi o te kwestie, raczej trudno jest to ogarnąć samemu. Kiedy zaczynałam, dowiedziałam się chyba najwięcej na blueoak.pl i do dzisiaj korzystam z ich wsparcia. Uważam, że to żadna ujma dla przedsiębiorcy, by konsultować pewnie kwestie ze specjalistami. W końcu nie można wiedzieć wszystkiego :)

    OdpowiedzUsuń