Powered By Blogger

sobota, 5 listopada 2011

Przedsiębiorcy nie wiedzą jak przeciwdziałać nadużyciom

Obecna sytuacja gospodarcza kraju, w której pracodawcy obniżają dodatkowe świadczenia, a także grożą zwolnieniami ma wpływ na wzrost skłonności pracowników do nadużyć – wynika z badań przeprowadzonych na grupie blisko 500 firm prowadzących działalność na terenie Polski w czwartym kwartale 2009r.

W przeciągu ostatnich dwóch lat w około 90 proc. firm wystąpił przynajmniej jeden przypadek sprzeniewierzeń. W ponad 30 proc. przypadków były to 1-2 sytuacje związane z nadużyciami ze strony pracowników, natomiast aż w 43 proc. przypadków chodziło o sytuacje w których zanotowano od 3 do 5 nadużyć.

Dane te pokazują rosnącą skalę zjawiska nadużyć, ponieważ jeszcze rok temu ( badania przeprowadzono w listopadzie 2008r.) tylko 50 proc. firm zetknęło się z tego typu zagrożeniami.

Na uwagę zasługuje fakt, że większość ankietowanych firm (72 proc.) ocenia swój poziom wiedzy na temat sprzeniewierzeń jako niski lub średni. Przy czym 28 proc. przedsiębiorców uważa, że ma wysoki zakres wiedzy i informacji na ten temat
Badania Euler Hermes wykazały, że 45 proc. firm stosuje rutynowe działania nadzorcze jako narzędzie służące przeciwdziałaniu kradzieżom, przywłaszczeniom i oszustwom. W 19 proc. o wykryciu nadużyć zadecydował przypadek. Ważne źródło informacji o nieprawidłowościach stanowią anonimowe informacje pochodzące od pracowników (17 proc.), oraz audyt wewnętrzny (8 proc.), systemy zarządzania ryzykiem ( 4 proc.) oraz audyt zewnętrzny (2 proc.).

Z obserwacji wynika, że zarówno dane mówiące o poziomie wiedzy na temat sprzeniewierzeń wśród pracowników oraz o sposobach ich wykrywania są niepokojące, ponieważ w Polsce przyzwolenie dla takiego procederu jest nadal wysokie. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją wprowadzania systemu walki z nadużyciami dopiero wtedy gdy dotknie nas duża strata. Małe straty lub ich brak nie stanowią impulsu do zainteresowania się tym tematem.

Taka sytuacja skłania potencjalnych sprawców do działania. Popełniając nadużycia wykorzystują braki w procedurach prawnych oraz innych zabezpieczeniach chroniących majątek firmy. Dokonane nadużycia mogą mieć poważny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

W małych firmach takie zachowania pracowników mogą doprowadzić nawet do upadku, a w przypadku dużych ,giełdowych spółek do utraty, budowanej przez lata dobrej opinii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz