Powered By Blogger

środa, 9 listopada 2011

Certyfikat jakości - CE

(Ważne dla nowopowstających firm produkcyjnych)

W systemie zarządzania jakością każdy pracownik dba o to, aby swoje zadanie wykonać najlepiej i najrzetelniej. System o którym mowa jest sformułowany w normach serii ISO 9000, na którą to serię składa się zespół pięciu norm:
• norma ISO 9000, będąca normą główną i sterującą;
• norma ISO 9001, określającą model zapewnienia jakości podczas całego procesu wytwórczego aż do kontroli i wycofania wadliwych wyrobów;
• norma ISO 9002, zapewniająca jakość tylko w samym procesie produkcji;
• norma ISO 9003, określająca model zapewnienia jakości w trakcie kontroli i badań;
• norma ISO 9004, zawierająca wytyczne dla zarządzania jakością w różnych jednostkach gospodarczych.

Przedsiębiorstwa wprowadzające system zarządzania jakością według norm ISO muszą opracować tzw. Księgę Jakości, będącą opisem wdrażanego systemu oraz procedur z tym związanych. Gdy system zarządzania jakością został w przedsiębiorstwie wprowadzony, może ono wystąpić z wnioskiem do instytucji certyfikującej o przyznanie certyfikatu jakości.

Certyfikat ten jest świadectwem dokumentującym zdolność przedsiębiorstwa do zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości dostarczanych wyrobów. Istnieje kilkadziesiąt zachodnioeuropejskich instytucji wydających certyfikaty. W Polsce jednostką upoważnioną do wydawania certyfikatów jest Polskie Centrum Badań i Certyfikacji w Warszawie.

Posiadanie certyfikatu jest niezbędne, jeżeli produkt danej firmy ma sprostać konkurencji innych firm, zwłaszcza firm zagranicznych oraz zapewnić sobie zbyt na rynkach innych państw.

Powszechnie obowiązującym certyfikatem jakości w Unii Europejskiej jest certyfikat CE. Wyroby podlegające obowiązkowi uzyskania certyfikatu CE to m.in.: maszyny, zabawki, wyroby medyczne, wyroby budowlane, urządzenia spalające paliwa gazowe, materiały wybuchowe do użytku cywilnego, telekomunikacyjne urządzenia końcowe i urządzenia radiowe, rekreacyjne jednostki pływające, dźwigi (windy), urządzenia linowe do przewozu osób.

Główne wymagania jakie muszą spełniać w.w wyroby, objęte obowiązkiem posiadania certyfikatu, są określone w dyrektywach tzw. „nowego podejścia”. Spełnienie tych wymagań jest warunkiem, aby wyroby te mogły być przedmiotem swobodnego handlu na całym wspólnym rynku.

CE jest prawnym obowiązkiem, którego spełnienie uprawnia do wprowadzenia produktu na rynek. Produkt mający oznaczenie CE może być sprzedawany na całym obszarze Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

CE jest jedynym obowiązkowym, wystarczającym i dopuszczalnym oznaczeniem, którym przedsiębiorca deklaruje zgodność wyrobu z zharmonizowanymi normami europejskimi.
Oznaczenia tego nie wolno umieszczać np. na towarach rolno-spożywczych i innych wyrobach, które nie podlegają temu obowiązkowi.

Oznakowanie powinno być umieszczone na wyrobie, zanim zostanie on wprowadzony do obrotu. Odpowiedzialność za to, żeby produkt odpowiadał normom europejskich ponoszą:
• producent lub wyznaczony przez niego upoważniony przedstawiciel, mający siedzibę na terenie UE;
• importer w wypadku produktów sprowadzanych z państw trzecich na rynek unijny;
• dystrybutor – sprzedawca detaliczny lub hurtowy;
• montujący i instalujący – w niektórych wypadkach przejmuje odpowiedzialność producenta, dotyczy niektórych urządzeń medycznych.

Jeśli wymaga tego dyrektywa, należy skorzystać z usług jednostki certyfikującej i po przeprowadzeniu badań wyrobu uzyskać certyfikat lub wypełnić przewidziane procedury.

3 komentarze:

  1. Hej ja zastanawiam się żeby zdobyć ISO 14001. ale cały czas myślę czy mi się on przyda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szukając informacji na temat certyfikacji produktów trafiłam na tą stronę https://ccrw.pl/ . Można się wiele dowiedzieć na temat EAT i skorzystać ze wsparcia w kwestii procedur z tym związanych. Warto się ubiegać o taki właśnie certyfikat jeśli chodzi o rynki wschodnie.

    OdpowiedzUsuń