Powered By Blogger

niedziela, 6 listopada 2011

Weksle i ich znaczenie w obrocie gospodarczym

Informacje zawarte w tym poście są przeznaczone dla osób posługujących się wekslem jako środkiem płatniczym. Z praktyki wiem jak wiele trudności mają osoby z krótkim stażem pracy, ale i pozostałe często nie znają zasad związanych z prawidłowym obiegiem weksli i sposobem ich wypełniania.

Weksel jest dokumentem o określonej przez prawo formie, zobowiązującym wystawcę lub wskazaną przez niego osobę do bezwarunkowego zapłacenia określonej kwoty w oznaczonym terminie. Dokument ten zgodnie z wymaganiami prawa wekslowego powinien zawierać:
• nazwę „ weksel ” w samym tekście;
• polecenie lub przyrzeczenie ( zależnie od rodzaju weksla ) bezwarunkowej zapłaty oznaczonej kwoty;
• oznaczenie osoby, która ma zapłacić ( trasat );
• termin i miejsce płatności;
• nazwisko osoby na której rzecz lub zlecenie zapłata powinna być dokonana;
• datę i miejsce wystawienia weksla ;
• podpis wystawcy.

Weksel powinien być wypełniony na specjalnym blankiecie, może być również wypisany na karcie papieru, pod warunkiem, że zawiera podane elementy i cechy określone przez prawo wekslowe. Jeśli brakuje choć jednego z wymienionych elementów, to weksel jest nieważny.

Używane są dwie zasadnicze formy weksla: weksel własny i weksel trasowany. Weksel własny, określany również jako weksel prosty, suchy lub sola weksel, jest przyrzeczeniem zapłaty przez wystawcę weksla podanej w nim kwoty na rzecz remitenta, czyli osoby wskazanej na wekslu, której ma być ta kwota wypłacona. Istotne są tu dwie osoby: wystawca, który zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę, oraz remitent, któremu ta kwota zostanie wypłacona.

Weksel trasowany, zwany również wekslem ciągnionym lub tratą, jest poleceniem wydanym przez wystawcę osobie trzeciej ( trasatowi ) wypłacenia przez nią kwoty weksla osobie wskazanej w wekslu ( remitentowi ) lub na jej zlecenie w oznaczonym terminie. W wekslu trasowanym mamy do czynienia z trzema osobami: wystawcą weksla trasowanego, nazywanego trasantem, osobą, która ma zapłacić kwotę podaną w wekslu, czyli trasatem, oraz remitentem, któremu ta kwota ma być wypłacona.

Weksel trasowany należy przedstawić trasatowi do przyjęcia, czyli do akceptacji, i dopiero po tym przyjęciu weksel nabiera mocy. Sam podpis trasata na przedniej stronie weksla oznacza jego przyjęcie. Po przyjęciu weksla trasat staje się akceptantem.

Z wystawieniem weksla wiąże się obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej, pobieranej najczęściej w formie opłaty za urzędowy blankiet wekslowy, co jest uwidocznione na wekslach. Opłata ta wynosi 1 promil od sumy wekslowej. Jeżeli weksel wystawiony jest na kartce papieru, wtedy opłatę uiszcza się w znaczkach skarbowych.

W tym poście przedstawiłam dwie podstawowe formy weksli, natomiast następny będzie poświęcony czterem typom weksli, poręczeniu wekslowemu oraz wyjaśnieniu czym jest dyskonto weksla, stopa dyskontowa oraz redyskonto. Zapraszam !

1 komentarz:

  1. Weksle są popularne, zabezpieczenie pożyczki wekslem to najlepszy sposób kiedy dajemy komuś pożyczkę prywatną. Dzieki temu będziemy mieli pewność co do spłaty pożyczki.

    OdpowiedzUsuń