Powered By Blogger

środa, 24 sierpnia 2011

Bezrobocie wykazuje tendencje rosnące


Od marca 2011r. wystąpiła nieznaczna i powolna poprawa sytuacji na rynku pracy. Analitycy oczekiwali, że tak jak w poprzednich ośmiu latach, z wyjątkiem 2009r., tendencja ta utrzyma się co najmniej do września lub do października. Jednak już sierpień po kolejnych pięciu lepszych miesiącach, przynosi pogorszenie sytuacji na rynku pracy.
Od początku miesiąca sierpnia obserwujemy niekorzystne zmiany, nieznaczny wzrost bezrobocia, który z pewnością wystąpi w następnych tygodniach. Należy podkreślić, że nawet ofert pracy sezonowej jest mniej niż zwykle o tej porze roku. Sytuacja na rynku pracy jest trudna, np. w powiecie kwidzyńskim bezrobocie jest o 50% większe niż przed rokiem. Taki wzrost bezrobocia jest efektem kłopotów jednego z zakładów, który radykalnie obniżył zatrudnienie osób będących na etatach w agencjach pracy tymczasowej. Natomiast w powiecie gostynińskim nastąpiła stabilizacja na rynku pracy. W powiecie lubartowskim liczba bezrobotnych zmniejszyła się o trzy osoby i wynosi 5359. W tym samym czasie w powiecie kłodzkim bezrobocie zmalało o 50 osób i jest nadal bardzo wysokie, bowiem wynosi 12 580 osób.
Podane przykłady obrazują, że bezrobocie w różnych powiatach kształtuje się na różnym poziomie. Eksperci twierdzą, że wcześniejsze niż zwykle zahamowanie spadku bezrobocia związane jest między innymi z pogarszaniem się koniunktury gospodarczej. W rezultacie firmy zatrudniające ponad 9 osób przestały tworzyć nowe miejsca pracy. Według danych GUS w lipcu zatrudnienie w przedsiębiorstwach utrzymywało się na tym samym poziomie jak w czerwcu, podczas gdy przed rokiem wzrosło w tym okresie o 14 tysięcy.
Zahamowanie spadku bezrobocia jest także efektem radykalnego obniżenia środków na walkę z nim. W tym roku urzędy pracy otrzymały 3,2 mld zł. – czyli aż o 54% mniej niż w roku poprzednim. Z tego powodu spadła liczba subsydiowanych miejsc pracy i ograniczone zostało wsparcie finansowe dla bezrobotnych, którzy mieli pomysł na własny biznes, lecz brakowało im środków finansowych.
Wszystko to sprawia, że nie sprawdzą się prognozy resortu finansów , który liczy, że w końcu roku stopa bezrobocia spadnie do 10,9 proc. Analizując ostatnie dane GUS należy szacować, że w końcu roku stopa bezrobocia wyniesie 11,5 – 12 proc., a przyjmując wariant najbardziej optymistyczny – 11,4 proc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz