W Polsce obowiązuje wspólna dla wyrobów i usług Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. W krajach o ugruntowanej gospodarce rynkowej w usługach jest zatrudniona znaczna część pracowników w stosunku do ogółu zatrudnionych i usługi odgrywają tam znacznie większą rolę w tworzeniu dochodu narodowego niż w krajach dokonujących transformacji gospodarczej.
Obrazuje to znaczenie usług w gospodarce rynkowej, a jednocześnie wyznacza kierunek zmian strukturalnych w naszej gospodarce. Celowe jest rozpatrywanie problematyki usług w ścisłym powiązaniu z przemianami gospodarczymi w Polsce.
Działalność usługowa przynosi wiele pozytywnych skutków dla gospodarki:
• wzbogaca konsumpcję,
• przedłuża wykorzystanie dóbr trwałego użytku,
• zapewnia ciągłość eksploatacji produkcyjnych środków trwałych,
• przyczynia się do wzrostu czasu wolnego.
Usługi w gospodarce rynkowej mogą wzmacniać równowagę rynku. Jeżeli cena przedmiotów trwałego użytku jest wygórowana, to wzrasta popyt na usługi, ponieważ konsument stara się przedłużyć okres użytkowania starszych, już posiadanych przedmiotów przez dodatkowe zabiegi konserwacyjne i naprawcze, co z kolei może wpłynąć na obniżenie ceny dóbr nowych na skutek zmniejszenia na nie popytu.
W procesie restrukturyzacji gospodarki usługi są tą dziedziną gospodarki, która jest bardzo podatna na prywatyzację, gdyż koszt zorganizowania stanowiska pracy w działalności usługowej jest dużo niższy niż w innych dziedzinach, a to umożliwia zaangażowanie niewielkich kapitałów prywatnych w gospodarkę. Ta okoliczność może stwarzać dodatkowe miejsca pracy dla bezrobotnych. Duża różnorodność usług daje bezrobotnym większe możliwości przekwalifikowania się, stosownie do indywidualnych predyspozycji i zwiększa szanse znalezienia zatrudnienia.
Gdy zostanie zaspokojony popyt na określone wyroby w warunkach gospodarki rynkowej, wzrasta znaczenie usług w wyniku bezpośredniego związku między spożyciem a usługą. Związki te są nieraz tak silne, że niedostatek usług uniemożliwia sprzedaż towarów, np. jeśli nie ma serwisu dla sprzedawanych artykułów trwałego użytku.
Podstawowym problemem organizacji produkcji i sprzedaży usług jest konieczność dysponowania niezbędnymi czynnikami wytwórczymi, do których zalicza się pracowników o odpowiednich kwalifikacjach oraz bazę materialno-techniczną. Ludzie i ich kwalifikacje są w usługach czynnikiem najważniejszym, gdyż w kosztach usług robocizna jest dominującym składnikiem. Z reguły kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pracowników o określonym zawodzie zatrudnionych w świadczeniu usług, pracujących samodzielnie i bez stałego nadzoru, muszą być znacznie wyższe niż pracowników zatrudnionych w tym samym zawodzie w warunkach wytwórczości przemysłowej, zwłaszcza w produkcji seryjnej i masowej.
Duże znaczenie dla gospodarki spełniają usługi outsourcingowe w zakresie serwisowania sprzętu informatycznego, integrowania sieci i systemów, budowy centrów danych i zapasowych serwerowni.
Więcej informacji o usługach outsourcingowych znajduje się w poście z dnia 2011.06.25. Jeżeli się tym interesujesz : Zapraszam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz