Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, gastronomiczna, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga podjęcia pewnych decyzji, jeszcze przed wszczęciem procedury formalnej rejestracji firmy, ponieważ jest ona w niektórych elementach odmienna dla poszczególnych form organizacyjno-prawnych przedsiębiorstw.
Decyzja o rozpoczęciu określonej działalności gospodarczej powinna być poprzedzona co najmniej niżej wymienionymi czynnościami:
• rozpoznaniem popytu i podaży w tej części rynku, która obejmuje planowaną
działalność,
• rozpoznaniem podmiotów konkurencyjnych działających w otoczeniu planowanej
firmy,
• oszacowaniem ryzyka związanego z ewentualnym niepowodzeniem przedsięwzięcia,
• sporządzeniem wstępnego biznesplanu z uwzględnieniem źródeł pozyskania kapitału,
• zapoznaniem się z formami opodatkowania i wyborem najkorzystniejszej z nich dla
planowanej działalności,
• zapoznaniem się z formami organizacyjnymi przedsiębiorstw dopuszczonymi prawem
i wyborem najkorzystniejszej z nich w danych warunkach.
Wybór formy organizacyjnej podmiotu ( oprócz uwarunkowań subiektywnych przyszłego przedsiębiorcy ) uwarunkowany jest także prawnie.
Jednoosobowo można realizować pozarolniczą działalność gospodarczą w formie: przedsiębiorstwa indywidualnej osoby fizycznej, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jednoosobowej spółki akcyjnej.
Ze wspólnikami przedsiębiorca może prowadzić działalność w spółce cywilnej, w spółce partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, jawnej oraz w wieloosobowych spółkach akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeśli chodzi o działalność gastronomiczną na rynku występuje i zapewne będzie występować wiele małych firm prowadzonych przez indywidualne osoby fizyczne.
W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej należy wykonać następujące czynności:
1. Jeśli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako indywidualna osoba fizyczna , to w urzędzie gminy musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jeśli rodzaj wykonywanej działalności wymaga koncesji lub zezwolenia , konieczne jest ich uzyskanie.
Jeśli zamierzamy prowadzić działalność w formie spółki prawa handlowego ( jawnej, partnerskiej, komandytowej , komandytowo-akcyjnej, akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością ) , to musimy spisać umowę spółki, Spółki prawa handlowego rejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
2. Niezależnie od formy organizacyjno-prawnej zarejestrowany przedsiębiorca musi uzyskać wpis do rejestru REGON, prowadzonego przez GUS. Rejestracji dokonujemy w urzędzie statystycznym (terenowym).
Przy rejestracji należy przedstawić:
a/ osoby fizyczne: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
b/ spółki cywilne: umowę spółki cywilnej oraz wyciąg z ewidencji prowadzonej
przez
gminę, potwierdzający zarejestrowanie każdego przedsiębiorcy będącego
wspólnikiem spółki ( lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji każdego
wspólnika),
c/ spółki prawa handlowego: wyciąg, odpis lub zaświadczenie wpis spółki do KRS.
3. Wykonanie pieczątki firmy.
4. Założenie rachunku bankowego ( potrzebny dokument rejestracji firmy w
ewidencji działalności gospodarczej lub w KRS i w systemie REGON oraz
pieczątka.
5. Zgłoszenie prowadzenia działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym
i uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej NIP. W tym celu na odpowiednim
formularzu składamy wniosek o nadanie numeru NIP:
- dla siebie ( jeśli nie mamy jeszcze tego numeru ),
- dla spółki, jeśli działalność ma być prowadzona w spółce.
Pozostałe czynności niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej zostaną przedstawione w następnym poście. Proszę przeczytaj !!!
Ja do takiej listy dorzuciłabym jeszcze skorzystanie z profesjonalnego doradztwa oraz, oczywiście w zależności od działalności, może zadbanie o wsparcie techniczne?Ja skorzystałam z oferty sidgroup.pl i muszę przyznać, że wiele mi pomogli na start.
OdpowiedzUsuń