Powered By Blogger

poniedziałek, 31 października 2011

Zatory płatnicze przyczyną ograniczania inwestycji

Problem przeterminowanych należności nasila się w gospodarce. Ponadto systematycznie rośnie liczba faktur nieregulowanych w terminie powyżej 120 dni. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Na początku roku firmy mikro , te z obrotami nieprzekraczającymi 5 mln zł, miały 7,5 proc. przeterminowanych faktur powyżej 120 dni, natomiast po upływie dziewięciu miesięcy liczba ta sięga 23,7 proc. W budownictwie już 38 proc. faktur nie jest regulowanych na czas. Przy czym 10,5 proc. ma przeterminowanie powyżej 121 dni. Jeszcze gorsza jest sytuacja w górnictwie, gdzie ponad 41 proc.faktur jest płaconych po terminie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że problem nieregulowania zobowiązań w terminie nasilił się w czasie spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy mając ograniczony dostęp do kredytów, znaleźli sposób finansowania się zobowiązaniami. Jednak taka polityka w dłuższej perspektywie może prowadzić do utraty płynności finansowej.

Brak zapłaty nie zwalnia wykonawcy z odprowadzania podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS oraz z obowiązku wypłacenia wynagrodzenia pracownikom.

Przyczyną powstawania zatorów płatniczych jest również brak płynności finansowej w przedsiębiorstwach źle zarządzanych, wynikający z ponoszenia strat i zamrażania środków finansowych. Wtedy powstaje łańcuch wzajemnych zaległości płatniczych, zobowiązania kumulują się i przechodzą na kolejnych współpracujących ze sobą przedsiębiorców. Sprzedający towar narażeni są podwójnie, traci sam towar jak i należność za niego.

Istnieje silna zależność między kondycją firm a terminowością regulowania zobowiązań. Ponad 58 proc. firm nie płaci w terminie z powodu bardzo złej kondycji, przy czym 35 proc., stanowią opóźnienia powyżej 4 miesięcy. Firmy o dobrej kondycji mają opóźnienia wynoszące14,5 proc. faktur.

Zatory płatnicze i spadek wartości nowych zamówień są przyczyną ograniczania inwestycji. Około 12 proc. przedsiębiorstw zamierza zmniejszyć je aż o połowę. Ograniczenia w inwestowaniu dotyczą przede wszystkim mikro przedsiębiorstw (10 proc.) oraz małych firm, gdzie ograniczenia wyniosą 40 proc. Przedsiębiorcy rezygnują z zakupu sprzętu diagnostycznego, urządzeń czy inwestycji w remonty i rozbudowę siedziby firmy.

Zatory płatnicze utrudniają obecnie prowadzenie działalności przedsiębiorcom bardziej niż polityka podatkowa państwa. Są również częściej wymieniane wśród głównych powodów złej sytuacji ekonomicznej niż bariery prawne.

6 komentarzy:

  1. Nieuregulowane faktury to problem wielu przedsiębiorców. Czasami nie ma możliwości odzyskania swoich należności i zmuszenia w żaden sposób drugiej strony aby zapłaciła nam zaległe należności. Ostateczny krokiem pozostaje skorzystanie z windykacji lub po prostu odsprzedanie długu firmom które zajmują się tym procederem. Ja dużo wiadomości odnośnie płatności o o numizmatyce uzyskałam z http://www.skarbnicanarodowa.org gdzie można o tym wszystkim poczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. No to na pewno jeśli mówimy o braku swobodnego przepływu pieniądza to wtedy mamy zator. Ja osobiście jedna wolę skupić się na zbieraniu monet i złotych medali http://www.skarbnicanarodowa.info.pl/zlote-medale gdyż uważam że w numizmatyce to właśnie jest najważniejsza kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  3. W przypadku zatorów płatniczych mamy dość niekomfortową sytuację. Jako przedsiębiorca nie mamy pieniędzy na zapłacenie różnych obowiązkowych składek. Dlatego ja zawsze korzystam z https://nfg.pl/ aby mieć zawsze regularne płatności za moje wystawione faktury.

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda, klienci opóźniają się bardzo z płatnościami

    OdpowiedzUsuń
  5. Często klienci nie płacą na czas bo zwyczajnie zapominają. A jakby tak dostawali automatycznie powiadomienia od nas, że zbliża się termin zapłaty? To dobre rozwiązanie. Tak działa https://monpay.pl/, zdalny program do nadzorowania płatności, usprawniający terminowe wpłaty. Klient będzie dostawał przypomnienie, dzięki temu można poprawić nawet o 30% spłacalność należności.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dlatego moim zdaniem, żeby nie mieć żadnych zatorów finansowych warto też wdrążyć u siebie w biznesie odpowiednie oprogramowanie. Chociażby optima krosno https://systemydozarzadzania.zetorzeszow.pl/systemy-dla-biznesu/comarch-erp-optima/ pozwala lepiej kontrolować finanse u siebie w firmie, a także obsługiwać faktury i to najróżniejszego typu. To niejedyne zalety tego programu.

    OdpowiedzUsuń