Gospodarka narodowa to całokształt działań i powiązań występujących w państwie w sferze produkcji, podziału, obiegu i konsumpcji. Celem tych działań, realizowanych przez różnorodne podmioty, jest zaspokajanie potrzeb społeczeństwa tych naturalnych, wynikających z biologicznych cech organizmu człowieka oraz potrzeb wyższego rzędu, rozwój gospodarczy i wzrost poziomu życia ludności.
Do zarządzania złożonymi procesami występującymi w gospodarce są niezbędne informacje o przebiegu różnorodnych zdarzeń jakie w niej zachodzą .i kształtowaniu się wielkości makroekonomicznych. Źródłem tych informacji jest sprawozdawczość statystyczna. Przy jej sporządzaniu wykorzystywana jest klasyfikacja podmiotów gospodarczych. Od 1 stycznia1998r.struktura gospodarki narodowej została określona jako Polska Klasyfikacja Działalności ( PKD ) i jest dostosowana do standardów Unii Europejskiej. Dzięki temu wszystkie rodzaje działalności występujące w gospodarce narodowej są w sprawozdawczości pogrupowane zgodnie z kategoriami występującymi w PKD. Technicznie taką możliwość stwarza rejestr jednostek gospodarki narodowej ( system REGON ), w którym każda jednostka zostaje zakwalifikowana do odpowiedniej grupy określonej przez Polską Klasyfikację Działalności.
PKD ma pięciopoziomową strukturę, która systematyzuje każdy rodzaj działalności od poziomu najbardziej ogólnego do najbardziej szczegółowego. W strukturze tej występują sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy. W niektórych sekcjach wyodrębnione zostały dodatkowo podsekcje.
PKD wyodrębnia 17 sekcji, oto niektóre z nich:
1. Sekcja A - Rolnictwo, łowiectwo, i leśnictwo,
2. Sekcja B - Rybactwo,
3. Sekcja C - Górnictwo,
4. Sekcja D - Przetwórstwo przemysłowe,
5. Sekcja E - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę,
6. Sekcja F - Budownictwo,
7. Sekcja G - Handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych,
motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego,
8. Sekcja H - Hotele i restauracje
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz