Spółki to umowne związki, co najmniej dwóch osób, działających dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego jakim jest zysk, dzięki wniesionemu do spółki kapitałowi, w formie pieniężnej lub rzeczowej. Dzielą się na spółki prawa handlowego, działające na podstawie kodeksu spółek handlowych, obowiązującego od 2000 roku z późniejszymi zmianami oraz na spółki prawa cywilnego, działające w oparciu o kodeks cywilny.
Dalszy podział spółek handlowych obejmuje: spółki osobowe takie jak spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna i spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna.
Spółka jawna ( sp. j. ) należy do co najmniej dwóch osób i nieposiana osobowości prawnej. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Zyski są dzielone proporcjonalnie do wkładu pracy i kapitału wspólników, którzy zwykle sami zarządzają firmą. Jest ona podobna do spółki cywilnej: różni się jedynie wielkością skali prowadzonej działalności. Spółka ta podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W nazwie musi mieć nazwisko przynajmniej jednego wspólnika oraz dopisek, że jest to firma.
Spółka partnerska (sp. p.) jest spółką osobową, utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu pod własną firmą. Partnerami mogą być: adwokaci, architekci, aptekarze, księgowi, biegli rewidenci, brokerzy, notariusze, położne, radcy prawni, rzecznicy patentowi, rzeczoznawcy majątkowi, tłumacze przysięgli, doradcy podatkowi, lekarze, stomatolodzy, weterynarze, pielęgniarki. Za wykonywaną pracę pobierają honoraria indywidualne, z których część przekazują na utrzymanie spółki. Spółka partnerska jest wyspecjalizowanym podtypem spółki jawnej. Umowa sp. p. jest zawierana w formie aktu notarialnego. Spółka ta może być reprezentowana i prowadzona przez wyłoniony zarząd, nie posiada osobowości prawnej.
Spółka komandytowa (sp. k.) jest spółką osobową, w której za zobowiązania spółki odpowiada co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz) w sposób nieograniczony i jeden wspólnik (komandytariusz) w sposób ograniczony, do wysokości sumy komandytowej, która może być wyższa od ich wkładu. Wpływ na bieżące funkcjonowanie firmy oraz prawo do jej reprezentowania ma jedynie komplementariusz. Spółka jest powoływana na podstawie umowy i wpisywana do Krajowego Rejestru Sądowego
Spółka komandytowo-akcyjna – różni się od spółki komandytowej tym, że jeden ze wspólników jest akcjonariuszem spółki, posiada jej akcje a nie udziały.
Spółki kapitałowe zostaną przedstawione w następnym artykule.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz