Pojęcie cyklu życia w odniesieniu do człowieka można też odnieść do różnych sfer działalności gospodarczej. Mówimy na przykład o cyklu życia technologii, mając na myśli to, że każda technologia ma swoje narodziny ( wynalazek), rozwój (uruchomienie produkcji wykorzystującej ten wynalazek), dojrzałość (osiągnięcie maksymalnej sprzedaży produktów wytwarzanych według tej technologii) oraz schyłek (kiedy kolejny wynalazek wypiera z rynku poprzedni.
Podobnie można mówić o cyklu życia produktu. Cykl życia produktu obejmuje pięć faz: opracowanie produktu, wprowadzenie na rynek, wzrost sprzedaży, dojrzałość i spadek sprzedaży.
Znajomość cyklu życia produktu pomaga przedsiębiorcy podjąć decyzje, kiedy należy z niego zrezygnować i zastąpić nowym. Przedsiębiorcy wykorzystują wiedzę o tym, jak kształtuje się popyt, podaż, ceny i zachowania nabywców w każdej z faz życia produktu, a nawet przemysłu, do podejmowania decyzji gospodarczych.
Dzięki zdolności przewidywania zmian zachodzących w branży i na rynku, przedsiębiorca może dostosować się do nich poprzez inwestycje odtworzeniowe. Pozwalają one odtworzyć dotychczasowe zdolności wytwórcze czynników wytwórczych mimo zniszczenia jakiemu ulegają z upływem czasu. Czas to nie tylko symbol przyszłych zmian, ale również czynnik zużycia, zniszczenia, dezaktualizacji.
Wszystkie czynniki wytwórcze, z wyjątkiem pracy, w miarę upływu czasu ulegają zużyciu. Zużyciu fizycznemu ulegają np. części maszyn – wycierają się, kruszą, tracą dotychczasowe parametry. Budynki ulegają zniszczeniu, stają się przestarzałe. Niektóre czynniki produkcji nie ulegają zniszczeniu fizycznemu, ale starzeją się moralnie, czyli nie nadążają za aktualną modą, standardami technicznymi jakości czy estetyki.
Praktycznym sposobem zgromadzenia środków na inwestycje odtworzeniowe jest naliczanie amortyzacji. Amortyzacja polega na podzieleniu wartości środka produkcji przez liczbę lat eksploatacji i odkładaniu w każdym roku sumy pieniędzy uzyskanych z wyliczeń na zakup nowego urządzenia.
Jeżeli przedsiębiorca podejmuje decyzję o długookresowym dostosowaniu przedsiębiorstwa do sytuacji na rynku, czyli zakłada wzrost potencjału produkcyjnego, wprowadzenie nowych technologii lub produktów, to musi pomyśleć o nowych inwestycjach. Nowe inwestycje, nazywane rozwojowymi, zwiększają lub zmieniają charakter czynników wytwórczych.
O ile inwestycje odtworzeniowe są finansowane głównie ze środków pochodzących z amortyzacji, o tyle nowe inwestycje wymagają zgromadzenia dużego kapitału. Najczęściej kapitałem tym są: zysk przedsiębiorstwa, kredyty bankowe, zysk ze sprzedaży udziałów lub akcji, a także emisja obligacji.
Należy mieć na uwadze, że środki finansowe wydane na nowe inwestycje zaczną „zarabiać”, kiedy zostaną włączone do procesu produkcyjnego. Z pewnością minie kilka lat zanim dochody z tych inwestycji pokryją ich koszty. Czas niezbędny do odzyskania nakładów na inwestycję osiąganych w wyniku włączenia tej inwestycji do procesu produkcyjnego nazywamy okresem zwrotu.
Porównywanie kosztów inwestycji z okresem jej zwrotu i dochodami, które przedsiębiorca osiągnąłby, lokując te pieniądze w banku jest podstawą do obliczania opłacalności inwestycji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz