Ukraina do końca roku zamierza podpisać umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Jeśli się tak stanie będzie to w dużej mierze zawdzięczać oligarchom. To właśnie oni naciskają na władze na rzecz przyspieszenia negocjacji z Brukselą. Sami umacniają pozycje wyjściowe przed spodziewaną ekspansją na zachodnie rynki.
Oligarchowie nie bogacą się obecnie wyłącznie na przemyśle ciężkim, czy podejrzanych układach w handlu gazem. Ich wyobraźnię o biznesie pobudza ziemia, którą wkrótce będzie można handlować. Rolnictwo jest uznawane za najbardziej perspektywiczną branżę ukraińskiej gospodarki. Podczas ostatniego kryzysu jedynie ta gałąź ekonomii nie odnotowała spadków produkcji. Chodzi o najżyźniejsze ziemie Starego Kontynentu. Ukraina ma ambicję ponownie stać się spichlerzem nie tylko dla Rosji ale całej Europy. To na Ukrainie znajduje się 1/4 światowej powierzchni niezwykle urodzajnych czarnoziemów, stanowią one 44 proc. gruntów rolnych. W Polsce jest tylko 1 proc.
Ukraiński biznes organizuje się i przygotowuje zaplecze do skoku na rynki zagraniczne. Analityk kijowskiego instytutu Postępowe Inicjatywy Prawne Andrij Doroszenko w rozmowie z DGP powiedział: Nie mamy ropy ani gazu, mamy za to znakomitą ziemię i rozwinięty przemysł chemiczny. Na tym możemy budować naszą pozycję gospodarczą i pozyskiwać dewizy, które ułatwią nam wyjście z ekonomicznego dołka.
Do tej pory handel ziemią był zakazany. Tuż po upadku ZSRR władze w Kijowie rozdały część państwowej ziemi na własność dotychczasowym kołchoźnikom i przedsiębiorstwom. Jednocześnie wprowadziły moratorium na obrót gruntami rolnymi. Rząd obawiał się, że rolnicy pozbawieni dostatecznej wiedzy o mechanizmach rynkowych natychmiast sprzedadzą otrzymane hektary za bezcen, skazując siebie i swoje rodziny na dziedziczenie biedy.
Moratorium na obrót ziemią było kilkakrotnie przedłużane. Sprawa obrotu ziemią budzi nad Dnieprem duże kontrowersje, jednak prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o uproszczonym systemie ewidencji ziemi. Obecnie Rada Najwyższa pracuje nad ustawą liberalizującą obrót nią. Uwolnienie handlu ziemią cieszy się szerokim poparciem ze strony zarówno średniego jak i wielkiego biznesu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz