Każdy posiadacz rachunku może udzielić pełnomocnictwa do swojego rachunku bankowego dowolnie wybranej przez siebie osobie. Może ona korzystać z rachunku, dokonywać wpłat i wypłat, ale tylko wyłącznie do momentu śmierci mocodawcy, gdyż z chwilą śmierci pełnomocnictwo wygasa.
Po śmierci posiadacza rachunku może nastąpić wypłata środków, jedynie na rzecz spadkobierców, którzy przedstawią postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ( postanowienie to uzyskuje się na skutek przeprowadzenia postępowania spadkowego w sądzie) lub poświadczenie dziedziczenia ( sporządzone przez notariusza na podstawie testamentu lub zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego). Wypłata na rzecz każdego ze spadkobierców następuje w proporcji właściwej do nabytego udziału spadkowego.
Jeżeli posiadacz rachunku chce obdarować tylko wybranych przez siebie członków rodziny może złożyć w instytucji finansowej dyspozycję na wypadek śmierci. W dyspozycji może wskazać jedynie: małżonka, wstępnych ( rodziców, dziadków ), zstępnych ( dzieci, wnuki ), lub rodzeństwo.
Liczba wydanych dyspozycji jest nieograniczona, dodatkowo można dokonać podziału wg. własnego uznania np. 50 % - żonie, 25% - dziecku, a pozostałą kwotę np. – matce.
Suma wypłaconych w ten sposób pieniędzy jest ograniczona ustawowo ( w bankach dozwolona kwota wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszane przez Prezesa GUS, za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku, w SKOK-ach jest to kwota znacznie wyższa, gdyż jest to suma nie przekraczająca ogółem sumy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w okresie 5 lat kalendarzowych poprzedzających wypłatę ).
Po śmierci posiadacza rachunku instytucje finansowe mogą również wypłacić koszty pogrzebu osobie, która przedstawi rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów w związku z pogrzebem. Osoba ta nie musi być spadkobiercą zmarłego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz