W związku z trwającą niepewnością na rynkach finansowych, ruszyła wielka wyprzedaż aktywów w Europie. Pierwsze na liście banków, które mogą pójść pod młotek, pojawiło się Pekao. W ubiegłym tygodniu włoska gazeta „Finanza & Mercati podała, że właściciel czyli grupa UniCredit, rozważa jego sprzedaż. Taki sam los miałby spotkać turecki Yapi Kredi.
Powodem takich decyzji jest konieczność pozyskania przez UniCredit dodatkowych środków na podniesienie kapitałów.
Zdaniem analityków to mało prawdopodobne, żeby Włosi sprzedali swoje aktywa w Polsce. Zarząd grupy nieraz zapowiadał, że Polska i Turcja to rynki strategicznie ważne w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, na których chciałby zwiększać swoją obecność a nie z nich odchodzić. Poza tym Pekao, pomimo znaczącej nadwyżki kapitału, generuje wysokie ROE trudno osiągalne na rynkach Europy Zachodniej.
Informacje podane przez „Finanza & Mercati zostały błyskawicznie zdementowane i są całkowicie bezpodstawne – stwierdził rzecznik prasowy UniCredit.
Niemniej jednak – zdaniem ekspertów przykład UniCredit pokazuje jak nerwowa atmosfera panuje na rynku. Według nich niepewność i możliwy upadek Grecji przyspieszą konsolidację polskiego sektora bankowego.
Na sprzedaż mogą być wystawione zwłaszcza mniejsze banki, ponieważ dużym grupom finansowym nie opłaca się prowadzenie biznesu na małą skalę. W pierwszej kolejności wymienia się banki należące do Francuzów, czyli Lukas Bank i EuroBank. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli po bankructwie Grecji ich właściciele, czyli Credit Agricole i Societe Generale, skorzystają z pomocy państwa, niewykluczone, że będą musieli pozbywać się części aktywów. Po dokapitalizowaniu w 2008r. KBC i ING, Komisja Europejska w zamian za zgodę na pomoc publiczną zobowiązywała grupy m.in. do sprzedaży części aktywów spoza rynku macierzystego grupy.
Z drugiej strony wraz z kolejnymi doniesieniami o problemach zachodnich grup finansowych kurczy się lista potencjalnych chętnych do zakupu aktywów w Polsce. Możliwe, że banki z drugiej linii, które do tej pory nie były brane pod uwagę jak: Erste, Sbierbank i Nordea.
Udziały zagranicznych grup finansowych w polskich bankach.
EuroBank - Societe Generale - 99,44, BZ WBK - Banco Santander - 95,67, Kredyt Bank - KBC Bank NV - 80,00, BNP Paribas Bank - Fortis Bank SA/NV - 78,31, Lukas Bank - Credit Agricole - 76,29, ING - ING Bank NV - 75,00, Handlowy - Citibank Overseas Investment Corp. USA - 75,00, BRE - Commerzbank - 69,47, Millennium - BCP - 65,50, BGZ - Rabobank International Holding BV. - 59,,34, Pekao - UniCredit - 59,24.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz