Gospodarka to skomplikowany twór cywilizacji, i niełatwo zrozumieć jej mechanizmy . Nauką, która się tym zajmuje jest ekonomia. Wyjaśnia ona mechanizmy decyzji podejmowanych między innymi przez przedsiębiorców, gospodarstwa domowe , państwo oraz powiązania między nimi.
W celu przybliżenia zagadnień ekonomii omówię problemy z którymi boryka się przykładowa rodzina Pana Michała.- właściciela piekarni „Bułeczka”.
Pan Michał piekarnię odziedziczył po ojcu. Jest absolwentem wydziału mechanicznego politechniki, ma 35 lat. Dotychczas pracował jako robotnik budowlany w Niemczech, z kolegą ze studiów próbował rozwinąć własny zakład naprawy sprzętu AGD, a ostatnio był kierownikiem stoiska w supermarkecie. Kiedy odziedziczył piekarnię, był kompletnie zaskoczony nową sytuacją i do niej nieprzygotowany. Jednak zdecydował się podjąć ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Współmałżonka Pana Michała chciała sprzedać piekarnię jednemu z konkurentów ponieważ oferował on cenę, która przekraczała dochody, jakie mogliby osiągnąć z prowadzenia piekarni przez 10 lat. Pan Michał nie zgodził się sprzedać piekarni ojca, uzasadniając tym, że kiedy ją rozbudujemy, zwiększą się zyski i za kilka lat będzie warta dużo więcej. Może wtedy pomyślimy o korzystnej sprzedaży.
Pan Michał rozmawiał o tym nie tylko z rodziną, ale też z doświadczonymi pracownikami piekarni i kolegami ojca z cechu rzemiosł. Po zapoznaniu się z dokumentacją finansową i handlową piekarni stwierdził, że co prawda cieszy się ona w mieście dobrą opinią, ale efekty ekonomiczne są słabe. Okazało się, że zysk jest niewielki, a rodzina utrzymywała się głównie z pensji ojca Pana Michała oraz z wynajmu budynków magazynowych.
Ponieważ ojciec zostawił Panu Michałowi również pewną część gotówki, więc z optymizmem przystąpił on do opracowywania planu rozbudowy piekarni Po wielu konsultacjach oraz przeprowadzeniu analizy rynku opracował ambitny plan, który zakładał, że piekarnia „Bułeczka” zacznie produkować kilka nowych gatunków pieczywa. Do zwiększenia produkcji, w pierwszej kolejności, zostaną wykorzystane już posiadane maszyny i urządzenia, a jeżeli będzie to konieczne zostaną dokupione nowe. Ponadto Pan Michał będzie musiał się zastanowić, czy pracownicy są dobrze przygotowani i w pełni wykorzystani, a także, czy nie należy ich wysłać na przeszkolenie.
Uczestnicy procesów gospodarowania muszą ciągle dokonywać wyborów, które nazywamy decyzjami gospodarczymi. Z przedstawionych informacji wynika, że Pan Michał występuje w gospodarce w kilku rolach:
• jest producentem dóbr konsumpcyjnych (pieczywa i ciastek),
• właścicielem czynników wytwórczych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (maszyn i urządzeń),
• konsumentem innych dóbr konsumpcyjnych.
Losy Pana Michała o podłożu ekonomicznym będziemy śledzić w następnych postach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz