Powered By Blogger

środa, 20 lipca 2011

Zmiany w zakresie rejestracji działalności gospodarczej

Zmiany w zakresie rejestracji działalności gospodarczej
Nowe zasady rejestracji działalności gospodarczej od 1 lipca 2011r. umożliwiają założenie firmy przez Internet. Jest to możliwe ze względu na nowelizację Ustawy z 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010r. Nr 220.poz.1447), która zmienia między innymi przepisy dotyczące zawieszania działalności gospodarczej i działalności punktu kontaktowego.
Od 1 lipca br. przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w formie elektronicznej – za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), albo w formie papierowej – w urzędzie gminy.
Rejestracja firmy on-line
W ramach CEIDG możliwe jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG, zmianę wpisu w dowolnym zakresie (np. rodzaju lub miejsca prowadzenia działalności), oraz o zawieszenie działalności,, wznowienie jej i wykreślenie z ewidencji. Elektroniczny formularz można autoryzować za pomocą podpisu elektronicznego albo bezpłatnego Profilu Zaufanego udostępnionego w ramach Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia poprawnie wypełnionego wniosku o wpis do CEIDG. Również we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej może określić późniejszy termin rozpoczęcia działalności niż data złożenia wniosku.
Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą na nowych zasadach mają możliwość wyboru formy opodatkowania podatkiem PIT na etapie składania wniosku. Od 1 stycznia 2012r. do wniosku o wpis do CEIDG będzie można dołączyć zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R).
Zawieszenie działalności gospodarczej
Właściciel firmy prowadzący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, może zawiesić działalność w jednej z tych form. Taka sytuacja dotyczy głównie osób fizycznych, które prowadzą firmę np. w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i w ramach spółki cywilnej. Wprowadzenie w życie znowelizowanych przepisów umożliwia zawieszenie jednej formy np. wspólnika spółki cywilnej a utrzymanie działalności podstawowej.
Nowe regulacje prawne umożliwiają również firmom zawieszanie wykonywania działalności gospodarczej na określoną liczbę dni, miesięcy albo miesięcy i dni, co czyni tę procedurę bardziej elastyczną. Ustawa określa minimalny okres zawieszenia na 30 dni i uwzględnia specyfikę lutego.
Szybszy przepływ informacji w punkcie kontaktowym
W wyniku wprowadzonych zmian, dotyczących m.in. podejmowania, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej skróci się czas pozyskiwania informacji za pośrednictwem prowadzonego przez Ministra Gospodarki punktu kontaktowego. Organy administracji zobowiązane do udzielania tych informacji zobligowane będą wykonywać zadania w tym zakresie w doprecyzowanych terminach, nie później niż w ciągu 7 dni roboczych, jeśli natomiast sprawa wymaga konsultowania z innymi organami – w ciągu 14 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz