Powered By Blogger

sobota, 30 lipca 2011

Jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą

Jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą
Aby założyć własną firmę możesz to zrobić sam lub zlecić. Jaką formę wybierzesz od ciebie zależy. Na Twoim miejscu spróbowała bym sama. W tym materiale znajdziesz odpowiedź jakie czynności musisz wykonać, aby sprostać zadaniu. Najpierw musisz wybrać dziedzinę, w której chcesz się jako prywatny przedsiębiorca realizować . Najlepiej wykonywać to co się potrafi, zgodnie z wykształceniem i doświadczeniem.
Pojęcie działalności gospodarczej wskazuje nam, iż jest to działalność wytwórcza, handlowa, gastronomiczna, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Warto zastanowić się, rozejrzeć dookoła i sprawdzić jakie są potrzeby konsumentów, czy i jaka byłaby konkurencja, gdy na to zapotrzebowanie odpowiesz. Na tej podstawie należy przygotować biznesplan, czyli oszacować stałe wydatki, jakie należy ponieść w związku z prowadzeniem własnej firmy (wynajem pomieszczenia, koszty energii, wody, gazu, telefonu, komputera, transportu, świadczeń na ZUS, podatki). Uzyskana suma wydatków i zakładany przez nas przychód pozwalają określić minimalne wpływy przy których firma osiąga zysk. Wtedy podejmujemy decyzję o założeniu firmy. Poniżej przedstawiam jakie należy podjąć działania, aby rozpocząć prowadzenie własnej firmy:
1. Urząd Miasta lub Gminy
Wizyta w Urzędzie Miasta lub Gminy wiąże się ze złożeniem wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Należy wiedzieć, że na starcie we wniosku możemy wpisać więcej niż jeden rodzaj działalności ponieważ każda zmiana wymaga wypełnienia nowych druków i nowych opłat. Dlatego ważne jest prawidłowe określenie naszej przyszłej działalności. Do prawidłowego wypełnienia wniosku niezbędne są:
 dowód osobisty z nr PESEL
 miejsce zamieszkania przedsiębiorcy
 określenie podmiotu wykonywanej działalności
 określenie daty , dnia od którego zamierzamy pracować na własny rachunek.
Od 1 lipca 2011r. przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w formie elektronicznej – za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), albo w formie papierowej – w Urzędzie Gminy. Po złożeniu wniosku Urząd Miasta (Gminy) ma (najdłużej) 14 dni na wydanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Niektóre formy działalności gospodarczej wymagają dodatkowo uzyskania koncesji.
2. Urząd Statystyczny
Kolejną wizytę z dowodem osobistym i dokumentem potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej musimy złożyć w Urzędzie Statystycznym, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania w celu uzyskania wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i otrzymania numeru REGON. Urząd Statystyczny ma 7-dniowy termin na wydanie zaświadczenia o wpisie.
Nie ponosimy żadnych opłat za wydanie numeru REGON.

3. Urząd Skarbowy
W Urzędzie Skarbowym (właściwym dla miejsca naszego zameldowania) wyrabiamy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Następnie musimy zdecydować w jakiej formie zamierzamy płacić podatek dochodowy. Możemy wybrać jedną z poniższych form:
• Karta podatkowa
Osoby rozliczające się w formie karty podatkowej opłacają podatek w postaci stałego miesięcznego ryczałtu. Nie musimy prowadzić żadnej ewidencji, ale musimy wystawiać faktury VAT lub rachunki na życzenie kupującego. Nie musimy składać miesięcznych deklaracji. Jednak do czasu podjęcia decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej (nie dłużej niż 4 miesiące) musimy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
• Ryczałt ewidencjonowany
Polega na tym, że ewidencjonujemy tylko uzyskane przychody, a podatek dochodowy płacimy od przychodów. Uzyskane przychody są dzielone na kategorie. Każda kategoria ma swoją stawkę podatkową.
• Zasady ogólne
Podatek na zasadach ogólnych nalicza się od dochodu według skali progresywnej. Im wyższe dochody, tym wyższe opodatkowanie po przekroczeniu kolejnego progu. Przy tej formie płatności podatku możliwe są odliczenia od dochodu. W Urzędzie Skarbowym musimy zadeklarować czy będziemy płatnikami podatku VAT czy też nie.
4. Pieczątka
Po wizycie w Urzędzie Skarbowym należy zlecić wykonanie pieczątki firmowej. Powinna ona zawierać:
• pełną nazwę firmy
• siedzibę firmy
• numer telefonu
• REGON
• numer NIP.
Koszt wyrobienia pieczątki kształtuje się w wysokości około 50 PLN + VAT. Dokumenty niezbędne do wyrobienia pieczątki to: oryginał zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, REGON, NIP i dowód osobisty.


5. Konto w Banku
Obowiązkiem każdej nowo powstałej firmy jest założenie firmowego rachunku bankowego. Do banku udajemy się z dowodem osobistym, zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numerem REGON. Wybór banku zależy od nas, lecz proponuję sprawdzić, który bank ma najkorzystniejszą ofertę dla młodych przedsiębiorców. Należy zwrócić uwagę na oprocentowanie depozytów, koszty kredytów, wysokość opłaty za prowadzenie rachunku, wysokość prowizji za dokonywanie przelewów. O założeniu konta należy poinformować Urząd Skarbowy.
6. ZUS
Do ZUS należy się zgłosić najpóźniej 7 dnia od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W celu zgłoszenia firmy należy wypełnić formularz ZFA (zgłoszenie płatnika składek – osoby fizycznej). Gdy prowadzenie firmy jest naszym jedynym miejscem pracy i jedynym miejscem zatrudnienia dla naszych pracowników, wówczas dla każdego z osobna wypełniamy formularz (ZUA) (zgłoszenie ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Po dopełnieniu formalności należy co miesiąc opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotna. Tylko ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Należy wiedzieć, że w przypadku tego ostatniego przez pierwsze 6 miesięcy płaci się składki a korzysta z ubezpieczenia po tym terminie.
7. Przepisy branżowe
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej zawsze należy mieć na uwadze przepisy i uregulowania branżowe. Każda branża ma własną specyfikę, jednak przy każdej z nich trzeba zwrócić uwagę na dopełnienie obowiązków wynikających:
• z przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy,
• z przepisów przeciwpożarowych,
• z prawa ochrony środowiska naturalnego
• z przepisów sanitarno-epidemiologicznych.

4 komentarze:

  1. Ja dokładnie pamiętam jak zakładałam swój pierwszy sklepi internetowy. Samo jego założenie nie było żadnym kłopotem. Wtedy już wiedziałam, że do płatności wybiorę system https://www.cashbill.pl który jak dla mnie jest po prostu niezawodny. No i tak jest :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ma to być np. sklep internetowy to moim zdaniem warto od razu pomyśleć o płatnościach online https://www.finanseosobiste.pl/artykuly/platnosci-online-szybkosc-wygoda-bezpieczenstwo.html które są w tym przypadku niezbędne. Na ten moment jestem zdania, że jest to bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak najbardziej prowadzenie własnej firmy jest bardzo dobrym pomysłem na życie. W dzisiejszych czasach również warto jest przenieść się do internetu. Wtedy na pewno przydadzą się również sprowadzone systemy płatności online jak https://www.dotpay.pl/ aby nasi klienci mogli bez problemu płacić za zakupy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeżeli zastanawiacie się jak usprawnić liczne prace w Waszej firmie, to co powiecie na rozwiązania z artykułu https://korposfera.pl/wzrost-zdolnosci-operacyjnej-jaki-wplyw-ma-robotyzacja-procesow/ ? Już od dłuższego czasu się nad tym zastanawiam, pozwala to sporo oszczędzić.

    OdpowiedzUsuń