Powered By Blogger

sobota, 27 sierpnia 2011

Podatek od transakcji finansowych


Niemcy i Francja proponują wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w całej Unii Europejskiej, a nie tylko w strefie euro. Podobne stanowisko zajęła Komisja Europejska, lecz swoje propozycje w tej sprawie przedstawi w październiku. Komisja Europejska oczekuje, że chociaż część zysków z ogólnoeuropejskiego podatku od transakcji finansowych zasili budżet Unii Europejskiej.
Po spotkaniu w Paryżu prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego i kanclerz Angeli Merkel zakładano, że ich propozycje dotyczą tylko Eurolandu. Plan wyżej wymienionych przywódców przedstawiony w Paryżu wywołał ostry protest Stowarzyszenia Europejskich Rynków Finansowych, które uznało, że w takim przypadku centra finansowe na kontynencie natychmiast przeniosłyby się do londyńskiego City.
Prezes Deutsche Banku, do niedawna jeden z najważniejszych doradców Angeli Merkel wystąpił w wywiadzie dla sieci CNBC z ostrą krytyką podatku od transakcji finansowych. Jego zdaniem, nawet jeśli uda się go wprowadzić w całej Unii, to będzie on bolesnym ciosem dla europejskich instytucji finansowych. Prezes ostrzegł, że wówczas ogromne kapitały zarządzane dziś przez banki w Unii zostaną przetransferowane do ośrodków finansowych poza Unią np. do Nowego Jorku czy Singapuru. Stwierdził również, że wtedy takim bankom jak Deutsche Bank będzie bardzo trudno wypracowywać zyski.
Z tego samego powodu krytyczni wobec idei podatku od transakcji finansowych są także politycy. Holenderski minister finansów ostrzegł, że albo taki podatek zostanie wprowadzony na całym świecie, albo nie powinien być wprowadzony nigdzie. Michael Noonan podkreślił, że już teraz takie raje podatkowe jak Kajmany czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze przygotowują się do przejęcia biznesu finansowego, prowadzonego w Europie, jeśli okaże się, że Bruksela narzuci zbyt wysokie koszty. Ponadto Irlandia, wyspecjalizowała się w zarządzaniu międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi, których wartość wynosiła na koniec 2010r. 1,87 bln euro. W żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, żeby te środki zostały wycofane, ponieważ są warunkiem przełamania przez Irlandię recesji i powrotu na ścieżkę wzrostu.
Z kolei zarząd giełdy w Wiedniu ostrzegł, że nowy podatek doprowadzi do przeniesienia wielu transakcji finansowych z oficjalnego parkietu do nieformalnych rynków elektronicznych pozostających nadal poza kontrolą fiskusa.
Z przedstawionych powyżej informacji wynika, że wprowadzenie nowego podatku wymaga jednomyślnej decyzji wszystkich krajów Unii Europejskiej, łącznie z Wielką Brytanią, sceptyczną wobec tego pomysłu.

1 komentarz:

  1. takie podatki zazwyczaj były, są i będą. Ja mimo wszystko jeśli już chodzi o transakcje zdecydowałem się na płatności internetowe https://www.cashbill.pl/platnosci dzięki którym wiem, że moje pieniądze dochodzą w sposób bezpieczny i zawsze na miejsce.

    OdpowiedzUsuń