Wiele różnych instytucji finansowych chciałoby przechowywać oszczędności gospodarstw domowych. W środkach masowego przekazu widzimy reklamy przedstawiające różne sposoby oszczędzania i inwestowania. Reklamy te mogą być dla Ciebie nie zawsze zrozumiałe. Niech Cię to jednak nie zniechęca do oszczędzania i inwestowania. Zanim wybierzesz sposób w jaki będziesz oszczędzać i inwestować, przeanalizuj różne możliwości. Jest ich naprawdę wiele.
Oszczędzanie należy postrzegać jako zamiar zabezpieczenia nadmiaru środków pieniężnych niewykorzystanych na konsumpcję, a jednocześnie czerpania z nich korzyści. Oszczędzanie nie polega na tworzeniu, czegoś nowego tylko na powiększaniu kapitału w przyszłości. W takim działaniu nie ma kreatywności ani ryzyka a jedynie dążenie do uzyskania odsetek. Formę oszczędzania stanowią depozyty bankowe. Za złożenie środków pieniężnych w banku, klientom należą się odsetki, ponieważ bank z tych środków udziela kredytów przedsiębiorstwom oraz gospodarstwom domowym i pobiera z tego tytułu opłaty i oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu to przychód banku z którego część zapłaci posiadaczom depozytów. Jest to bezpieczna forma lokowania oszczędności, ale zarobek jest niewielki a do tego opodatkowany.
Inwestowanie - motywy inwestowania są zdecydowanie inne. Lokowanie środków w różnego rodzaju inwestycje ma na celu rozwój a nie tylko osiągany zysk. Dane przedsięwzięcie inwestycyjne ma przynosić zyski, ale jednocześnie zwiększyć wartość jednostki kapitału i procentować doświadczeniem. Podsumowując można stwierdzić, że inwestowanie to działanie aktywne, mające na celu podniesienie wartości kapitału i otwieranie nowych perspektyw obarczone jednak ryzykiem w zależności od skali i formy przedsięwzięcia inwestycyjnego. Istnieje wiele możliwości inwestowania, jednak zanim dokonasz wyboru formy inwestowania należy zastanowić się czy nie pociąga ona za sobą nadmiernego ryzyka.
Formy inwestowania
Do podstawowych form inwestowania należą:
• Obligacje,
• Akcje,
• Jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych: akcyjnych i obligacyjnych.
Większość osób, które zajmują się lub mają zamiar zająć się inwestowaniem prędzej czy później spotyka się ze stwierdzeniem że, „inwestowanie jest sztuką a nie nauką”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz