Leasing jest specyficzną formą obrotu obiektami inwestycyjnymi i konsumpcyjnymi dobrami trwałego użytku, która pod względem formalnym jest typem umowy zbliżonej do umowy najmu lub dzierżawy a nawet ma pewne cechy sprzedaży ratalnej. Umożliwia on korzystanie za opłatą z trwałych dóbr takich jak: maszyny, urządzenia, środki transportowe itp., bez konieczności nabywania ich na własność.
Leasing polega na przekazaniu przez producenta lub wyspecjalizowaną firmę, którzy występują jako leasingodawcy (finansujący), dóbr trwałych do użytkowania innej jednostce gospodarczej, czyli leasingobiorcy (korzystającego). Za użytkowanie obiektu leasingobiorca płaci w określonych terminach raty (opłatę) leasingowe, które obejmują:
· część wartości środka trwałego, w zależności od okresu użytkowania wynikającego z umowy,
· oprocentowanie kredytu udzielonego leasingodawcy na zakup przedmiotu leasingu,
· inne koszty związane z leasingiem, np. koszt transportu, ubezpieczenie, prowizję firmy leasingowej
Leasing jest bardzo dogodną formą pozyskania środków trwałych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ jednostka korzystająca z leasingu nie musi dysponować kapitałem na zakup tych środków, koszty związane z leasingiem pokrywa z bieżących dochodów, często uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej właśnie dzięki użytkowaniu środków trwałych w leasingu. Leasing umożliwia używanie dóbr bez konieczności nabywania ich na własność i dlatego jest alternatywą dla kapitałochłonnych inwestycji. Leasingodawcą może być:
· producent, a my mamy do czynienia z leasingiem bezpośrednim lub
· wyspecjalizowana firma leasingowa pośrednicząca w tej operacji tworząc formę leasingu pośredniego.
Przedmiot leasingu może, po upływie uzgodnionego w umowie terminu, wrócić do leasingodawcy, bądź może przechodzić na własność leasingobiorcy. Z tego względu rozróżniamy:
Ø leasing operacyjny,
Ø leasing finansowy.
Należy podkreślić, że leasing niejednokrotnie jest jedynym możliwym sposobem pozyskania niezbędnego środka produkcji, szczególnie dla tych firm, dla których nawet kredyt bywa niedostępny, nie mają bowiem odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego (małe, nieznane, nowo powstałe firmy).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz