Powered By Blogger

niedziela, 17 lipca 2011

Kredyt czy leasing konsumencki

Od 1 lipca 2011r. każdy może wyleasingować samochód a w przyszłości motor ,komputer, telewizor czy sprzęt AGD lub RTV. O leasing będzie łatwiej niż o kredyt w banku, szczególnie osobom pracującym na umowę o dzieło czy mającym nieregularne dochody. Obecnie firmy leasingowe przygotowują się na testowanie rynku. Nie wszystkie będą wprowadzać od razu leasing konsumencki do swojej oferty. Czekają na wejście w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która zacznie obowiązywać 18 grudnia bieżącego roku. Ustawa wskaże, które umowy leasingowe będą jej podlegały. Wtedy pojawi się ujednolicony formularz informacyjny w którym znajdą się: całkowity koszt leasingu, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp. Ten standardowy formularz zostanie wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich UE.
Przełom w dziedzinie leasingu w Polsce staje się alternatywą dla tradycyjnych kredytów. Leasing wpłynie na wzrost popytu na różne artykuły takie jak: sprzęt AGD, RTV, sprzęt komputerowy i przede wszystkim samochody osobowe. Przyczyni się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa oraz odnowienia parku samochodowego a tym samym zmniejszenia emisji spalin do atmosfery..
Obecnie leasing w Polsce wykorzystywany jest w obrocie gospodarczym, bowiem korzystają z niego przede wszystkim firmy. Ustawa deregulacyjna z dnia 25 lutego 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza leasing konsumencki. Należy podkreślić, że w krajach zachodnich Unii Europejskiej leasing konsumencki jest bardzo popularny.
Oferta leasingu konsumenckiego skierowana jest dla osób pracujących na kontrakcie, umowę-zlecenie, wykonujących wolne zawody, mających nieregularne dochody. Leasing konsumencki może być szansą dla tych osób, które nie mogą uzyskać kredytu w banku.
Banki od sierpnia ubiegłego roku są zobowiązane do wzmocnienia zasad polityki zarządzania ryzykiem w związku z czym ich wymagania wobec kredytobiorców są dużo wyższe niż miało to miejsce w okresie wcześniejszym. Natomiast firma leasingowa ponosi mniejsze ryzyko niż bank ponieważ właścicielem finansowanego przedmiotu przez cały okres trwania umowy jest leasingodawca.
W leasingu konsumenckim, w którym leasingobiorcą jest konsument nie będzie on mógł skorzystać (tak jak przedsiębiorcy) z tzw. tarczy podatkowej, czyli możliwości zaliczenia płaconych rat leasingowych do kosztów podatkowych.
Na pytanie jakie będą koszty leasingu konsumenckiego, firmy leasingowe informują, że nie powinny być wyższe niż te dla przedsiębiorców co oznacza wysokość rat na zbliżonym poziomie. Ponadto punktem odniesienia przy konstruowaniu oferty będzie kredyt bankowy. W związku z tym rata leasingowa będzie podobna do raty kredytu bankowego lub nieco
niższa ponieważ firmy leasingowe otrzymują rabaty u dilerów, którymi dzielą się z klientami co w efekcie obniża koszt zaciągniętego zobowiązania.
W związku z wejściem w życie Ustawy o leasingu konsumenckim, pełna oferta pojawi się w styczniu przyszłego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz